جمهوری چک یکی از 10 کشور برتر جهان برای مهاجران

جمهوری چک یکی از 10 کشور برتر جهان برای مهاجران

جمهوری چک مطابق با نظر سنجی های صورت گرفته در سازمان بین المللی مهاجرت، یکی از بهترین کشورها برای زندگی شناخته شده است. این کشور اروپای مرکزی بعد از ویتنام رتبه دوم را از نظر دارا بودن فرصت های شغلی متعدد برای مهاجران، به خود اختصاص داده است. علاوه بر این چهارمین مقصد محبوب مهاجران با میزان رضایت ۹۰ خانواده از کیفیت زندگی به حساب می آیند.

لذا زندگی در این کشور می تواند مزایای متعددی برای شما داشته باشد؛ از فرصت های شغلی متعدد، مراقبت های بهداشتی در دسترس گرفته تا زیرساخت‌های حمل و نقل و امکانات مسافرتی به سایر کشورها و …

به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در ادامه مطلب هر آنچه لازم است برای زندگی و مهاجرت به کشور چک بدانید را بیان کنیم.

تاریخچه ای مختصر از جمهوری چک

در بین کشورهای کومنیستی، کشور چک اولین کشوری است که نام خود را در بین کشورهای توسعه یافته ثبت کرده است. زمان شکل گیری این کشور به دوران تجزیه چکسلواکی باز می گردد. بدین صورت که در سال 1989 یک روند صلح آمیز به رهبری واسلاو هاول در چکسلواکی شکل می گیرد و در این کشور دموکراسی لیبرال برقرار می شود. در نتیجه این امر در دسامبر همان سال، حزب کمونیست سقوط می کند و هاول به عنوان رئیس جمهور چکسلواکی انتخاب می شود.

در 1 ژانویه سال 1993 نیز کشور چکسلواکی  به صورت مسالمت آمیز به دو کشور مستقل چک و اسلواکی تقسیم شد که از آن به عنوان “طلاق مخملی” یاد می شود.

در سال 2004 نیز جمهوری چک به همراه 9 کشور دیگر به اتحادیه اروپا پیوست. همچنین در سال 2007 بخشی از منطقه شنگن شد.

زندگی در جمهوری چک

اطلاعات کلی در مورد چک

تاریخ پرتلاطم چک، به خصوص تبدیل شدن نظام حکومتی این کشور از دولت کمونیستی به لیبرال دموکراسی در حدود نیمه دوم قرن بیستم، تأثیرات زیادی بر این کشور گذاشته و باعث شده تا این کشور به یک مقصد فرهنگی جذاب برای مهاجران تبدیل شود. اطلاعات فرهنگی کلیدی که مهاجران برای زندگی در این کشور باید از آن اطلاع داشته باشند، عبارت انداز:

 • کشور چک با جمعیت فزاینده چند فرهنگی، در حال حاضر تقریباً نیم میلیون خارجی را در داخل مرزهای خود جای داده است.
 • مردم چک به مصرف بالای آبجو مشهور هستند. تا جایی که این کشور در 23 سال گذشته عنوان بالاترین مصرف سرانه آبجو را در سراسر دنیا را به خود اختصاص داده است.
 • این کشور دارای استاندارد های مراقبت بهداشتی بسیار بالایی برخوردار است که با بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر برابری می کند.
 • آموزش در مدارس دولتی این کشور، به صورت کامل به زبان چک تدریس و آموزش داده می شود، بنابراین بسیاری از مهاجران ترجیح می دهند فرزندان خود را برای تحصیل به مدارس بین المللی بفرستند.

نژاد، ملیت و دین مردم جمهوری چک

به صورت تقریبی 10.5 میلیون نفر در چک زندگی می کنند. از این جمعیت حدود 64٪ از نژاد چک، 4.5٪ از آن ها موراویایی، 1.5٪ نژاد اسلواکی و 30٪ دیگر نژادها هستند. در سال 2017 نیز کشور چک میزبان حدود نیم میلیون خارجی بود. تا جایی که در حال حاضر می توان گفت تقریباً 7٪ از کل جمعیت مردم چک، همچنین 14٪ از افرادی که در پراگ پایتخت این کشور زندگی می کنند، متولد خارجی هستند. تعداد مهاجران ایرانی این کشور نیز سالانه افزایش پیدا می کند.

با این حال بزرگترین گروه از افراد خارجی ساکن کشور چک را اوکراینی ها، اسلواکی ها و ویتنامی ها تشکیل می دهد. همچنین جمعیت قابل توجهی از مهاجران دیگر کشورها چون مهاجران روسی، لهستانی و آلمانی نیز در این کشور زندگی می کنند. از دیگر شهروندان کشورهایی که سهم قابل توجهی از مهاجران سکونت داشته در کشور چک را تشکیل می دهد، نیز می توان به کشورهای اروپای غربی و بالکان اشاره کرد.

بر اساس آخرین سرشماری در سال 2011، (34.5%) درصد از مردم جمهوری چک خود را بدون دین معرفی کرده اند؛ مسیحیان نیز 11.5٪ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، در حالی که 54٪ درصد از مردم این کشور پیرو دیگر ادیان الهی هستند.

سرگرمی در جمهوری چک

زبان کشور چک

زبان رسمی مردم چک، چکی است که ریشه در سایر زبان های بالتیک و اسلاو دارد. زبان انگلیسی بیشتر در مراکز بزرگتر و مناطق توریستی این کشور استفاده می شود.

طیف گسترده ای از مدارس تابستانی و موسسات خصوصی نیز در این کشور وجود دارد که دوره های زبان را برای خارجیانی که در جمهوری چک زندگی می کنند، ارائه می دهند.

اکثریت کارمندان و مردم به خصوص در شهرهای بزرگ این کشور، دانش اولیه زبان انگلیسی دارند. با این حال، دانستن چند عبارت کلیدی به زبان چک مفید است. به عنوان مثال احوالپرسی و عبارات رایج مانند Dobrý den (سلام) یا Jak se máte؟ (حالت چطوره؟) شروع خوبی هستند.

اقلیم کشور چک

چک به دلیل موقعیت مکانی خود دارای آب و هوای معتدل اقیانوسی با تابستان های معتدل و زمستان های سرد است. وجود رشته کوه های متعدد، به شدت بر آب و هوای آن و همچنین عرض های جغرافیایی معتدل تأثیر می گذارد.

جغرافیای کشور چک به این شکل است که آب و هوا در مناطق مختلف متفاوت است. با این حال، به طور کلی، تابستان در جمهوری چک گرم است و بارندگی های مکرر در بعد از ظهر وجود دارد. از طرفی زمستان ها سرد و برفی است و در کوهستان ها برف و در مناطق پست برف خفیفی می بارد.

میانگین بارندگی در این کشور نیز سالانه از 381 میلی متر (15 اینچ) تا 508 میلی متر (20 اینچ) متغیر است.

جمهوری چک

 غذاهای محلی و آشپزی مردم چک

کشور چک را می توان بهشتی برای گوشتخواران دانست. زیرا رژیم غذایی این کشور بر روی غذاهای گوشتی و پروتئین دار متمرکز است. غذاهای آن نیز، بسیار لذیذ و  خوش طعم هستند. در کنار گوشت، آبجو نیز نقش اساسی در رژیم غذایی مردم چک دارد.

در واقع جمهوری چک ، عنوان بالاترین مصرف سرانه آبجو را در 23 سال گذشته با میانگین 142.4 لیتر برای هر نفر در سال 2015 داشته است. البته در خارج از چک نیز از آبجوی های چک استفاده می‌شود، به‌ویژه در قالب دو آبجو معروف آن، یعنی آب جو Pilsner Urquell و Budvar.

ماده اصلی به کار رفته برای پخت اکثر غذاهای سنتی چک نیز، گوشت به ویژه گوشت خوک، سیب زمینی، گوجه فرنگی و سیر است. از معروف ترین غذاهای آن نیز عبارت اند از:

 • اوزنه (Uzené Maso)
 • سس گوجه فرنگی چک (Rajčatová omáčka)
 • کباب خوک با کوفته و کلم ترش (Pečené vepřové s knedlíky a se zelím)
 • گوشت گاو در سس خامه ای (Svíčková na Smetaně)

غذاهای کشور چک

اطلاعات مهاجرتی برای زندگی در جمهوری چک

چک کشوری مدرن با استانداردها و کیفیت بالای زندگی، سیستم و مراکز مراقبت های بهداشتی در دسترس، امنیت اجتماعی گسترده؛ همچنین فرصت های آموزشی بسیار باکیفیت است. در زیر یک نمای کلی از اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری بهتر در مورد مهاجرت به چک، نظیر وضعیت مسکن، مراقبت های بهداشتی، آموزش برای مهاجران و …. را برای شما بیان می کنیم.

 • بهداشت و درمان

به صورت کلی هیچگونه خطر سلامتی به خصوصی برای مهاجران در چک وجود ندارد. با این حال، در صورتی که بیمار شدید، جای هیچ نوع نگرانی نیست، زیرا مراکز و سیستم مراقبت های بهداشتی چک به صورت کلی از استانداردهای بسیار بالایی در زمینه درمان و مراقبت های بهداشتی برخوردار هستند.

علاوه بر این زیرساخت های بسیار قابل تحسینی چون بیمارستان های دولتی و خصوصی و مطب های پزشک دارد؛ همچنین هر فردی که در جمهوری چک شاغل است، به صورت خودکار عضو سیستم بیمه سلامت عمومی می شود. برخی از شرکت های بزرگ بین المللی نیز این امر را برای مهاجران ممکن می کند تا به جای بیمه درمانی عمومی یا علاوه بر آن، یک طرح بیمه درمانی خصوصی نیز در اختیار داشته باشند.

بیماران در کشور چک می توانند پزشک دلخواه خود را برای معاینه انتخاب کنند، اگرچه در موارد غیر اورژانسی، در صورتی حجم کاری پزشک انتخابی بیش از حد زیاد باشد؛ تا جایی که که قادر به ارائه مراقبت های کافی به بیمار نباشد، ممکن است از معاینه بیمار خودداری کند.

مهمترین چیزی که قبل از انتخاب پزشک در چک، باید به خاطر بسپارید، این است که شما فقط می توانید با پزشکی که با شرکت بیمه شما قرارداد دارد، مراجعه کنید.

 • از داروخانه تا بخش اورژانس در جمهوری چک

در صورتی که شما به درمان اورژانسی نیاز داشته باشید، می توانید به نزدیکترین بیمارستان محل زندگی خود یا بخش A&E مراجعه کنید. در صورتی که در نزدیکی محل زندگی شما بیمارستانی وجود ندارد، به احتمال زیاد یک پزشک آماده خدمت در یک منطقه خاص یا مشغول به کار در یک مطب پزشک خاص یافت می شود.

برای تماس با آمبولانس، می توانید 155 را شماره گیری کنید، یا اینکه شماره اورژانس عمومی اتحادیه اروپا، 112 (که از اپراتورهای انگلیسی زبان برخوردار هستند) را برای در ارتباط بودن با آتش نشانی، خدمات پزشکی اورژانس یا پلیس بگیرید.

توجه داشته باشید که نسخه های پزشک در چک، باید ظرف یک هفته پس از صدور به داروخانه برده شود، در غیر این صورت باطل می شود. نسخه های خدمات اورژانس نیز، فقط برای یک روز اعتبار دارند. همچنین برای دریافت نسخه های آنتی بیوتیک فقط سه روز مهلت داده می شود.

آموزش در چک

 • آموزش در جمهوری چک

مطابق با رتبه بندی های صورت گرفته PISA، سیستم آموزشی چک از لحاظ کیفیت و امکانات آموزشی در بین کشورهای OECD رتبه 29 را دارد. حضور در مدارس این کشور نیز، برای تمامی کودکان بین 6 تا 15 سال برای طی کردن مراحل تحصیلی اجباری است. لذا در صورتی که قصد دارید، همراه با فرزند خود در کشور چک زندگی کنید، باید او را به یک مدرسه دولتی یا مدرسه بین المللی بفرستید.

زبان تدریس در مدارس دولتی چک، چکی است و تمامی مراحل اجباری تحصیلی در این مدارس به صورت رایگان برگزار می شود. لذا با ثبت نام فرزند خود در مدارس دولتی فقط لازم است هزینه تهیه لوازم التحریر را پرداخت کنید.

با این حال، با توجه به تدریس همه دروس مدارس دولتی چک به زبان چک، اکثر مهاجران تصمیم می گیرند، فرزند خود را به مدارس بین المللی این کشور بفرستند. مدارس بین المللی جمهوری چک هزینه و شهریه تحصیلی دریافت می کنند و زبان تدریس در آن ها انگلیسی، آلمانی، فرانسه و روسی است. مراحل تحصیلی در تمامی مدارس چک نیز به شرح زیر است:

 • آموزش پیش دبستانی: برای کودکان 2 تا 6 سال، سال آخر در پیش دبستانی اجباری است.
 • آموزش ابتدایی و متوسطه اول: تحت یک سیستم تک ساختاری و نه سال طول می کشد. این مرحله اجباری است.
 • تحصیلات متوسطه: برای دانش آموزان 15 تا 18 سال است؛ پس از اتمام این مرحله، گواهی ماتوریتا یا VET دریافت خواهید کرد .
 • تحصیلات عالی: برنامه های سه ساله مدرک و دیپلم.

توجه داشته باشید که مهاجرانی که در کشور چک زندگی می کنند، برای ثبت نام فرزند خود در مدرسه باید مجوز اقامت خود را ارائه دهند.

در چک دانشگاه های خصوصی و دولتی متعددی یافت می شود که از رتبه و رنک بالایی در جهان برخورارند. به صورت معمول آموزش در این دانشگاه ها به دو زبان چکی و انگلیسی صورت می گیرد. مهاجران این کشور نیز به عنوان دانشجوی بین الملل می توانند دوره های تحصیلی به زبان چک، یا انگلیسی را انتخاب کنند.

تحصیل در دانشگاه های دولتی به زبان چک معمولا رایگان است و دانشجویان  برای تحصیل در آن ها، نیازی به پرداخت شهریه تحصیلی ندارند. اما تحصیل در دانشگاه های دولتی به زبان انگلیسی مشمول شهریه تحصیلی (هر چند اندک) می شود. 

توجه داشته باشید که دسترسی به آموزش و مراقبت های بهداشتی رایگان در دانشگاه های دولتی، در حین تحصیل به زبان چک، تنها زمانی در دسترس خواهد بود که زیر 26 سال سن داشته باشید.

 • زندگی دانشجویی در جمهوری چک

چک یک مقصد ایده آل برای تمام دانشجویانی است که قصد دارند در خارج از کشور تحصیل کنند. به دلیل این که زندگی در کشور چک بسیار مقرون به صرفه تر از بسیاری از کشورهای اروپایی است. اکثر دانشگاه های این کشور نیز به دانشجویان بین المللی خوابگاه های مختلف در قالب اتاق های خوابگاه مشترک و اتاق های خصوصی ارائه می دهند.

علاوه بر این ممکن است شما بتوانید واجد شرایط دریافت کارت شناسایی دانشجویی بین المللی باشید. این کارت باعث می شود تا بتوانید برای حمل ‌و نقل عمومی، کنسرت ‌ها، نمایشگاه‌ های هنری، رستوران ‌ها و سینما ها تخفیف بگیرید.

قیمت اتاق های خوابگاه مشترک معمولاً حدود 2500 Kč در ماه است. می توانید انتظار داشته باشید که برای یک اتاق خصوصی حدود 5200 Kč بپردازید. این نرخ ها بسته به شهری که شما زندگی می کنید، می تواند متفاوت باشد.

 • خرید و اجاره ملک در جمهوری چک

مهاجران در چک به جای خرید ملک تمایل به اجاره دارند. دلیل این اتفاق این است که به صورت معمول شهروندان غیر اتحادیه اروپا، برای خرید ملک در کشور چک باید مجوز اقامت کشور چک یا هر کدام از کشورهای اتحادیه اروپا را داشته باشند. در غیر این صورت از خرید ملک در چک محروم هستند.

حتی در مورد اجاره آپارتمان نیز اتباع خارجی با محدودیت های مختلفی رو به رو می شوند. مردم چک می‌ توانند ملک مورد نظر خود را از شهرداری ‌ها اجاره کنند که از اجاره ‌های کنترل ‌شده ای نیز برخوردار هستند. با این حال مهاجران باید برای سکونت در چک یک آپارتمان خصوصی اجاره کنند.

قیمت اجاره آپارتمان ‌های خصوصی کنترل نشده است و بسته به مکان و شهر مورد نظر می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. از طرف دیگر، این آپارتمان ها به صورت معمول بسیار تمیز و راحت هستند و در آن ها انواع امکانات و تجهیزات مدرن برای مستاجران فراهم شده است.

جست ‌و جوی آپارتمان و ایمن ‌سازی آن در جمهوری چک، همان مراحلی را دنبال می‌ کند که در اکثر کشورها انجام می ‌شود. شما می ‌توانید ملک مورد خود را در تابلو های اعلانات، روزنامه ‌های محلی یا در وب‌ سایت ‌های مربوطه پیدا کنید. استفاده از یک مشاور املاک نیز می تواند این فرآیند را برای شما ساده تر کند، اما آن را کمی گران تر نیز می کند. هزینه میانجی گری استاندارد حداقل یک ماه اجاره به صورت معمول شامل دریافت خدماتی چون مشاوره حقوقی؛ همچنین کمک به تهیه اجاره نامه از سمت مشاور املاکی می شود.

جمهوری چک شهر پراگ

 • اقتصاد جمهوری چک

چک از زمان پیوستن به اتحادیه اروپا، رشد اقتصادی بالایی را تجربه کرده است و به واسطه آن، فرصت‌ های شغلی را افزایش داده است. چک نرخ بیکاری رو به کاهشی داشت که از 5.1 درصد در سال 2015 به 2.0 درصد در سال 2019 رسید . از نظر آزادی اقتصادی در بین چهل و پنج کشور اروپایی رتبه چهاردهم را دارد.

متأسفانه، به دلیل COVID-19، این کشور رکود شدیدی را تجربه کرد. با این حال، کارشناسان پیش‌ بینی می ‌کنند که در نیمه دوم سال 2021 به حالت اولیه باز خواهد گشت.

 • فرصت های شغلی برای مهاجران در چک

هجوم اخیر شرکت های بین المللی سر و صدایی در چک ایجاد کرده است. بیشتر این امر ناشی از عضویت جمهوری چک در اتحادیه اروپا در سال 2014 بود. در نتیجه نرخ اشتغال و فرصت‌ های سرمایه‌ گذاری نیز در طول زمان در این کشور افزایش می یابد. مهاجرانی که به چک نقل مکان می کنند، اغلب می توانند در زمینه های فناوری اطلاعات، امور مالی، داروسازی و تولید مواد غذایی کار پیدا کنند.

 • کار در کشور چک

به دلیل رشد مداوم اقتصاد چک، مشاغل بسیار بیشتری در این کشور در دسترس هستند. این مشاغل فقط مختص افراد محلی نیستند و اکثر آن ها برای خارجیان دارای مجوز کار باز هستند. علاوه بر این اگر به یک زبان خارجی به خصوص زبان انگلیسی تسلط داشته باشید، برای شما یک مزیت محسوب می شود و می توانید خیلی سریع تر در این کشور مشغول به کار شوید.

حداقل دستمزد قانونی در جمهوری چک در حال حاضر 15600 کرونای چک در ماه است. در مورد ساعات کار و مقررات کار کشور چک نیز تصریح می کنند که یک هفته کاری استاندارد نباید بیش از چهل ساعت باشد.

در هر سال بیست تعطیلات استاندارد وجود دارد. افراد محلی که در ارگان های دولتی و بخش دانشگاهی کار می کنند به ترتیب تا پنج هفته و هشت هفته مرخصی دریافت می کنند.

به یاد داشته باشید که برای کار تحت یک کارفرمای چک در کشور چک باید ویزای کار را به همراه مجوز اقامت مربوطه ارائه دهید.

 • کار از راه دور در جمهوری چک

به صورت کلی، شما می توانید کار از راه دور را برای یک شرکت خارجی از چک انجام دهید. این امر به این دلیل ممکن است که قوانین مهاجرت به مهاجران چک اجازه می دهد از طریق ویزای Zivno در چک زندگی و کار کنند. این ویزا یک سال اعتبار دارد و پس از آن می توانید برای تمدید آن اقدام کنید.

کار از راه دور تنها در صورتی امکان پذیر است که اتصال اینترنتی قابل اعتمادی داشته باشید. چک از اتصال اینترنتی سریع و قابل اعتمادی برخوردار است و از نظر اتصال به اینترنت در رتبه 52 جهان قرار دارد. برنو سریع ترین سرعت دانلود موبایل را در میان پرجمعیت ترین شهرهای کشور دارد و پس از آن نیز پیلسن و پراگ را نام برد.

 • هزینه زندگی در جمهوری چک

هزینه زندگی در چک بسیار مقرون به صرفه است و 42 درصد مقرون به صرفه تر از ایالات متحده است. با این حال، اگر قصد دارید در پراگ یا هر شهر بزرگ دیگری زندگی کنید، می توانید انتظار داشته باشید که هزینه زندگی بالاتری نسبت به سایر نقاط این کشور داشته باشید.

قیمت املاک و مستغلات نیز می تواند در مقایسه با سایر کشورها نسبتاً بالا باشد و قیمت ها همچنان در حال افزایش هستند.

از طرف دیگر نحوه زندگی شما در جمهوری چک تعیین می کند که چقدر پول برای زندگی در چک نیاز دارید. با این حال، به عنوان یک راهنمای تقریبی، می توانید به خوبی با Kč 7600-16200 یا حدود 350-750 دلار در ماه زندگی کنید. این مبلغ شامل حمل و نقل عمومی، محل اقامت، وعده های غذایی روزانه و سایر فعالیت های تفریحی می شود. در ادامه لیستی از هزینه های مختلف برای زندگی در چک را به صورت تقریبی ارائه می کنیم.

هزینه غذا و نوشیدنی در جمهوری چک

 • ناهار در غذاخوری دانشجویی: حدود 50 کرونای چک یا 2.3 دلار
 • پیتزا در یک پیتزا فروشی: 110 کرونای چک یا 5 دلار
 • غذای رستوران: 130 کرونای چک یا 5.9 دلار
 • آبجو در میخانه: تقریبا 30 کرونای چک یا 1.4 دلار
 • محصولات لبنی: 10 الی 30 کرونای چک یا 0.5 الی 1.4 دلار
 • قرص نان: 20 کرونای چک یا 0.9 دلار
 • 1 کیلوگرم گوشت مرغ: 100 کرونای چک یا 4.5 دلار
 • 1 کیلوگرم سیب: 40 الی 60 کرونای چک یا 1.8 الی 2.7 دلار
 • 5 لیتر آب معدنی: حدود 15 کرونای چک یا 0.7 دلار

هزینه محل اقامت در جمهوری چک

 • خوابگاه دانشجویی: حدود 150 دلار در ماه
 • اتاق خصوصی در یک آپارتمان: از 250 دلار در ماه
 • آپارتمان شخصی: از 450 دلار در ماه

هزینه حمل و نقل در کشور چک

هزینه حمل و نقل در چک متناسب با شهر محل سکونت می تواند متغییر باشد. به عنوان مثال در زیر هزینه حمل نقل ماهانه در مهمترین شهرهای پراگ را بیان می کنیم:

 • پراگ: 130 کرونای چک
 • برنو: 275 کرونای چک
 • استراوا: 249 کرونای چک
 • پیلسن: 244 کرونای چک
 • اولوموک: 175 کرونای چک
 • لیبرک: 132 کرونای چک
 • حمل و نقل محلی در جمهوری چک

شبکه راه آهن موجود در چک گسترده تر از تمامی همسایگان آن است. همچنین شبکه گسترده ای از مسیرهای اتوبوس در سراسر کشور وجود دارد.

مردم محلی ساکن پراگ و سایر شهرها اغلب با وسایل نقلیه عمومی سفر می کنند. خدمات تراموا، واگن برقی و مترو نیز وجود دارد. همه آن ها هم برای استفاده روزمره ارزان و قابل اعتماد هستند. اگر قصد دارید به طور مکرر از این سرویس استفاده کنید، می توانید یک کارت مسافرتی طولانی مدت در جمهوری چک خریداری کنید. همچنین می‌توانید بلیت ‌های مترو را به ‌صورت آنلاین ، پیامکی و در دستگاه‌ های بلیت در ایستگاه‌ های محلی خریداری کنید.

اگر قصد دارید وسیله نقلیه شخصی خود را رانندگی کنید، به گواهینامه رانندگی بین المللی یا اروپایی نیاز دارید. همچنین باید پاسپورت، کارت شناسایی و مدرک بیمه را همراه داشته باشید. از طرف دیگر، خدماتی برای تعویض گواهینامه رانندگی خارجی شما با گواهینامه محلی وجود دارد. محدودیت سرعت وسایل نقلیه نیز به شرح زیر است:

 • مراکز شهری: 50 کیلومتر در ساعت.
 • جاده های ملی: 90 کیلومتر در ساعت.
 • بزرگراه ها: 130 کیلومتر در ساعت.

دوچرخه سواری به عنوان وسیله حمل و نقل در بخش هایی از چک، به ویژه در بوهمای جنوبی، بسیار رایج است.

 • امنیت در جمهوری چک

کشور چک جزء امن ترین مقاصد مهاجرتی جهان محسوب می شود و امنیت، هم برای مردم محلی و هم برای گردشگران در این کشور وجود دارد. میزان جرم و جنایت در سراسر چک نسبتاً پایین است. البته گفته می شود، مانند هر جای اروپا، شما باید مواظب کلاهبرداران محلی یا جیب برها، به خصوص در شهرهای بزرگ تر باشید.

علاوه بر این خوشبختانه، چک اخیراً کاهش تصادفات جاده ای را به دلیل سیاست سختگیرانه جهت جلوگیری از رانندگی در حالت مستی تجربه کرده است.

در مواقع اضطراری، می توانید از شماره اضطراری عمومی اتحادیه اروپا، 112، برای تماس با ادارات آتش نشانی و پلیس استفاده کنید. اپراتورها معمولاً به زبان انگلیسی ارتباط برقرار می کند. برای موارد اضطراری مرتبط با سلامت نیز باید 155 را شماره گیری کنید.

 • سرگرمی و اوقات فراغت در جمهوری چک

کشور چک مراکز تفریحی بسیار متعددی برای سرگرم شدن دارد. این مکان ها شامل قلعه های زیبا و مجلل، جشنواره‌ های پر انرژی، چشمه ‌های آب گرم بوهمیایی و …. می‌ شود. از جمله پرطرفدارترین نقاط گردشگری در سراسر این کشور نیز می توان به قلعه پرنستین (Pernstejn Castle)، قلعه کوست ((Kost Castle، و قلعه Cesky Sternberk در خارج از پراگ و … اشاره کرد.

پایتخت این کشور یعنی پراگ، یک مکان بسیار مناسب برای دیدن فرهنگ محلی است. زیرا اجرای موسیقی های محلی چک در تمامی جشنواره ها و اتفاقات مهم این کشور یک اصل ضروری است. اکثر مردم نیز برای لذت بردن از کنسرت ها و فستیوال های موسیقی جاز، معاصر و کلاسیک نیز به شهر پراگ می آیند. از جمله هیجان انگیزترین رویدادهای فرهنگی جمهوری چک نیز، جشنواره بین المللی موسیقی بهار پراگ است.

علاوه بر این موزه فرانتس کافکا، طیف گسترده ای از آثار الهام گرفته از جنبش اگزیستانسیالیستی مدرن در این کشور را به نمایش می گذارد.

بهترین مکان ها برای زندگی کشور چک

به عنوان یک مهاجر ساکن چک، به یاد داشته باشید که انگلیسی یک زبان رسمی نیست. لذا زندگی در منطقه ای از این کشور که زبان انگلیسی رایج تر است باید برای شما اولویت باشد. از بهترین مناطق این کشور که زبان انگلیسی در آن ها رایج تر است و زندگی در آن ها برای مهاجران مناسب تر است می توان به 3 شهر زیر اشاره کرد:

پراگ:

پایتخت جمهوری چک، این شهر زیبا میزبان 1.3 میلیون نفر است. پراگ بهترین فرصت ها را برای کسانی دارد که به دنبال کار هستند و تعادل مطلوب بین کار و زندگی را ارتقا می دهد (پنج هفته تعطیلات طبیعی است). اگر چه پراگ گران ترین شهر برای زندگی در چک است، اما پانزده محله برای انتخاب وجود دارد که هر کدام مزایای خود را دارند. برای مثال، اگر عاشق زندگی شبانه هستید و می‌خواهید به طیف وسیعی از میخانه‌ ها و بارها نزدیک شوید، منطقه پراگ 3 (Zižkov) را در نظر بگیرید.

شهر برنو:

در صورتی که می‌ خواهید زندگی در یک شهر فوق العاده جذاب را تجربه کنید، شهر برنو را انتخاب کنید. این مرکز کوچک، پرجنب‌ و جوش و فرهنگی، میزبان جشنواره ‌های موسیقی، موزه ‌ها، هنرهای عمومی است و یک زندگی شبانه جذاب و مفرح را در جمهوری چک ارائه می‌ دهد. این شهر دو ساعت و نیم با پایتخت فاصله دارد و در حاشیه حومه زیبای چک واقع شده است. به همین دلیل می توان برنو را یک گزینه عالی برای مهاجرانی دانست که به دنبال فضایی آرام تر برای زندگی هستند.

اولوموتس:

اولوموتس دارای همان زیبایی معماری است که در پراگ یافت می شود و هزینه زندگی در آن بسیار کمتر است. ستون تثلیث مقدس ، نشسته در قلب شهر قدیمی، یک سایت میراث جهانی یونسکو است. به همین دلیل این شهر به خوبی می تواند علاقه مندان به تاریخ را راضی کند. علاوه بر این، چیزهای بسیار بیشتری برای داشتن یک زندگی راحت در این شهر وجود دارد. به عنوان مثال این شهر غذاهای عالی، آبجو ارزان، و دوچرخه سواری در کوهستان را در کوه Jeseník در نزدیکی خود ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *