هر آنچه که درباره نحوه گرفتن اقامت اروپا باید بدانید

هر آنچه که درباره نحوه گرفتن اقامت اروپا باید بدانید!

اقامت اروپا به وضعیت قانونی اطلاق می شود که به فرد اجازه می دهد در یک کشور اروپایی اقامت داشته باشد. شرایط و رویه های اقامت در کشورهای اروپایی می تواند متفاوت باشد. زیرا هر کشور قوانین و مقررات مهاجرتی خاص خود را دارد. با این حال، به صورت کلی می توان اقامت را با استفاده از روش های مهاجرتی مختلف مثل تحصیل، کار، سرمایه گذاری و … به دست آورد.

در ادامه مطلب به صورت مفصل درباره تمامی این شیوه ها صحبت خواهیم کرد. توضیحات کاملی نیز درباره نحوه اخذ اقامت موقت و دائم اروپا، شرایط لازم برای دریافت اقامت، فرآیند درخواست برای اجازه اقامت بلند مدت اتحادیه اروپا و … نیز ارائه خواهیم داد.

با این حال، در ابتدا توصیه می کنیم در صورتی که به دریافت اقامت اروپا فکر می کنید و به دنبال یک کشور مناسب برای اقامت در اروپا از طریق سرمایه گذاری با بودجه محدود هستید؛ کشور لهستان را از بین کشورهای اروپایی برای گرفتن اقامت اروپا انتخاب کنید.

مجموعه آسپیان با بهره گیری از بهترین وکلای کشور لهستان تمامی مراحل ثبت شرکت، پیشنهاد نوع کسب و کار و افتتاح حساب را برای شما انجام می دهد. و شما می توانید از بدو ورود به کشور لهستان درآمد ارزی داشته باشید و کارت اقامت برای خود و همراهانتان دریافت کنید.

اقامت اروپا

تفاوت ویزا و اقامت اروپا

برای زندگی در یک کشور اروپایی لازم نیست شهروند آن کشور باشید. شما می توانید اقامت اروپا را به صورت موقت یا دائم دریافت کنید و از مزایای زندگی در اروپا بهره مند شوید. مجوز اقامت در کشورهای اروپایی، اغلب با ویزای طولانی مدت مانند ویزای دانشجویی یا کاری اشتباه گرفته می شود. با این حال، آن ها یکسان نیستند و هر کدام حقوق و مزایای متفاوتی را به شما می دهند.

ویزا به شما اجازه عبور از مرز ایالتی را می دهد. در واقع، این مجوز ورود به یک کشور برای یک هدف خاص مثل تحصیل، کار، تفریح یا درمان و … است.

در حالی که مجوز اقامت اروپا حق یک خارجی برای زندگی در قلمرو یک کشور را تایید می کند. به طور غیر قابل مقایسه ای نیز حقوق و مزایای بسیار بیشتری نسبت به ویزا می دهد.

به این صورت که در طول مدت اعتبار اقامت خود می توانید:

 • در آن کشور زندگی کنید.
 • ملک بخرید.
 • به صورت نامحدود از مرز کشور خارج و وارد شوید.
 • کسب و کار و بیزینس خود را ایجاد و راه اندازی کنید.
 • در موسسات دولتی و خصوصی تحصیل کنید.
 • از خدمات پزشکی بهره ببرید.
 • گواهینامه رانندگی بگیرید و ماشین بخرید.
 • بدون ویزا به کشورهای شنگن سفر کنید. (در صورت اقامت در کشورهای اتحادیه اروپا)

مجوز اقامت موقت اروپا باید در فواصل زمانی معینی تمدید شود، مثلاً در کشورهایی مانند سوئیس سالی یک بار باید اقامت خود را تمدید کنید. اما اقامت دائم منقضی نمی شود؛ به صورت معمول نیز، فقط باید هر پنج سال یک بار مدارک شناسایی را تمدید کنید.

اصلی ترین راه ها برای اخذ اقامت اروپا

در صورتی که به دنبال دریافت اقامت موقت یا دائم کشورهای اروپایی هستید؛ در ابتدا باید از روش های مختلف مهاجرت به اروپا که با استفاده از آن ها می توان برای دریافت اقامت موقت و به دنبال آن با رعایت برخی قوانین و شرایط برای اقامت دائم درخواست داد، آشنا شوید.

از معمول ترین، رایج ترین و بهترین این شیوه ها که با توجه به شرایط خود می توانید یکی از آن ها را برای دریافت اقامت اروپا در آینده انتخاب کنید، عبارت اند از:

خرید ملک در اروپا

تعدادی از کشورهای اروپایی هستند که با خرید ملک در آن ها می توان در نهایت پاسپورت و اقامت آن ها را دریافت کرد. در این شیوه مهاجرتی به متقاضیان ویزای طلایی یا گلدن ویزا داده می شود که به صورت معمول دریافت آن ریسک بسیار پایینی دارد. به همین دلیل با نام طلایی از آن یاد می شود.

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که هر یک از کشورهای اروپایی، شرایط و قوانین متفاوتی برای اعطای اقامت اروپا از طریق خرید ملک دارند. به عنوان مثال حداقل مبلغ مورد نیاز، شرط حضور در کشور و … در هر یک از آن ها می تواند متفاوت باشد.

در زیر به شرایط و قوانین چند کشور اروپایی که با خرید ملک در آن ها می توان اقامت دائم گرفت اشاره می کنیم:

 • لهستان: لهستان از کشورهای اروپایی است که با حداقل سرمایه گذاری 100 هزار یورو در حوزه املاک، به شما اقامت موقت می دهد. سپس، بعد از گذشت 5 سال و به شرط حضور در بازه زمانی مشخص در لهستان به شما اقامت دائم می دهد.
 • پرتغال: حداقل مبلغ مورد نیاز برای خرید ملک در این کشور 350 هزار یورو است. بعد از گذشت 5 سال و به این شرط این که هر ساله حداقل یک هفته در پرتغال زندگی کنید؛ به شما اقامت دائم می دهد.
 • یونان: حداقل مبلغ مورد نیاز برای دریافت اقامت اروپا با خرید ملک در این کشور 250 هزار یورو است. از همان ابتدا و بدون نیاز به حضور در یونان به شما اقامت دائم می دهد.
 • اسپانیا: حداقل مبلغ لازم برای خرید ملک در این کشور 500 هزار یورو است. بعد از گذشت 5 سال و به این شرط که در هر سال حداقل 180 روز در اسپانیا حضور داشته باشید؛ به شما اقامت می دهد.

سرمایه گذاری در اقتصاد

علاوه بر خرید ملک، روش های دیگری نیز مثل خرید سهام، ثبت شرکت، خودحمایتی و … برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کشورهای اروپایی وجود دارد. زیرا بسیاری از کشورهای اروپایی معتقد هستند که این سرمایه گذاری ها منجر به تقویت اقتصاد آن ها می شود؛ لذا برنامه های سرمایه گذاری متعددی را نیز ارائه می دهند.

البته توجه به این نکته بسیار مهم است که برنامه های سرمایه گذاری در اروپا، در دو گروه کلی دسته بندی می شوند. گروه اول برنامه های سرمایه گذاری همراه با آثار اقامتی و دیگری برنامه های فاقد آثار اقامتی هستند.

لذا در صورتی که هدف شما دریافت اقامت اروپا است. باید توجه داشته باشید که برنامه سرمایه گذاری کشور انتخابی شما آثار اقامتی به دنبال دارد.

در زیر به چند مورد از بهترین شیوه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری که آثار اقامتی را به دنبال دارد اشاره می کنیم.

 • راه اندازی، کارآفرینی ثبت شرکت و شروع یک بیزینس در اروپا

 در این شیوه شما به عنوان متقاضی مطابق با قوانین سرمایه گذاری در کشور انتخابی، اقدام به کارآفرینی و شروع یک بیزینس جدید می کنید. برای این کار، در اغلب کشورها می توانید طرح و ایده کارآفرینی خود را زیر مجموعه ثبت شرکت در اروپا قرار دهید.

البته در این شیوه سرمایه گذاری برای دریافت اقامت اروپا در ابتدا باید ثابت کنید که طرح و ایده کارآفرینی شما می تواند در اقتصاد کشور مقصد تاثیرات مثبتی داشته باشد. بعد از آن نیز باید مراحل راه اندازی بیزینس خود از انتخاب نام آن گرفته تا مراحل ثبت و تامین سرمایه، اجاره مکان، خرید لوازم فیزیکی لازم، دریافت مجوزهای لازم و … را انجام دهید.  

خرید یک کسب و کار

از دیگر روش های سرمایه گذاری برای دریافت اقامت اروپا خرید تمامی یا بخشی از یک بیزینس در یکی از کشورهای اروپایی است. در این شیوه شما اقدام به خریداری یک بیزینس و مدیریت آن با نیروهای مجرب می کنید. سپس اقامت موقت کشور انتخابی خود را دریافت خواهید کرد. بعد از گذشت مدت زمانی مشخص نیز، مطابق با قوانین کشور انتخابی و با طی کردن مراحل حقوقی و اداری، می توانید موفق به دریافت اقامت دائم اروپا شوید.  

این شیوه سرمایه گذاری در مقایسه با دیگر روش های سرمایه گذاری در اروپا، به صرف هزینه کمتری نیاز دارد. زیرا در حقیقت شما نام و برند تجاری یک شرکت، مجوز و مشتریان آن بیزینس و نه ملک آن را خریداری می کنید.

سرمایه گذاری با دریافت فرانچایز در اروپا

از دیگر شیوه های سرمایه گذاری برای دریافت اقامت اروپا باید به دریافت فرانچایز اشاره کرد. در این شیوه شما با خرید سهام یا اخذ نمایندگی یکی از برندهای بزرگ دنیا مثل مک دونالد، استار باکس، برگر کینگ، کی اف سی، KFC، لی برگر، Subway و … هتل های معروفی مثل هیلتون و شرایتون اقدام به فعالیت تحت نام این برندها می کنید.

برای دریافت اقامت اروپا از این شیوه باید توجه داشت که سرمایه اولیه مورد نیاز و میزان سود آوری برای اخذ شعبه این برندها، مطابق با نوع برند، منطقه انتخابی برای فعالیت و … می تواند  تفاوت باشد. به عنوان مثال به صورت معمول برای تاسیس یک شعبه ملک دونالد تقریبا 900 هزار یورو سرمایه و برای یک شعبه Subway تقریبا 100 هزار یورو مورد نیاز است.

مهاجرت کاری برای دریافت اقامت اروپا

مهاجرت کاری یکی از رایج ترین و بهترین شیوه ها مهاجرتی است که درصد قابل توجهی از ایرانیان با استفاده از آن مهاجرت می کنند. این شیوه به شما این امکان را می دهد تا با کار در کشور انتخابی خود، شانس دریافت اقامت دائم آن را داشته باشید.

برای مهاجرت کاری شما به حداقل شرایط لازم مثل سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی، سن مناسب، مدرک تحصیلی، مدرک زبان و … مطابق با قوانین کشور انتخابی نیاز دارید. به صورت کلی نیز از 3 شیوه زیر می توانید برای مهاجرت کاری و به دنبال آن دریافت اقامت اروپا اقدام کنید.

 • پیشنهاد شغلی یا جاب آفر (Job Offer): این شیوه بهترین راه برای دریافت ویزای کاری اروپا به حساب می آید. در این شیوه شما در صورت داشتن رزومه قوی، دانش زبانی مناسب و مهارت شغلی بالا، می توانید با یک کارفرما یا شرکت در کشور انتخابی به صورت آنلاین آشنا شوید. سپس در صورت داشتن جای خالی از آن یک پیشنهاد کاری بگیرید و در صورت موافقت مراحل لازم برای مهاجرت کاری را انجام دهید.
 • نیروی کار متخصص (:(skilled worker این شیوه نیز از پرطرفدارترین شیوه های مهاجرتی برای دریافت اقامت اروپا است. در این شیوه شما به سیستم های اطلاع رسانی مثل لینکدین یا سایت های کاریابی کشور مقصد مراجعه می کنید. سپس برای کارفرماهای اروپایی که به دنبال استخدام نیروی کار حرفه ای هستند؛ درخواست کار ارسال می کنید.
 • جاب سیکر (JOB SEEKER): دریافت ویزای جاب سیکر یکی دیگر از روش هایی است که می توانید برای مهاجرت کاری به اروپا امتحان کنید. این ویزا به شما این فرصت را می دهد تا 6 ماه در کشور مقصد به دنبال کار بگردید.

البته با توجه به این که این ویزا قابلیت تمدید ندارد. همچنین هزینه سفر و اقامت بر عهده شما است و معمولا کسی در این بازه زمانی کوتاه، موفق به یافتن شغل نمی شود؛ انتخاب آن معقول و به صرفه نیست.

اقامت اروپا

تحصیل در اروپا

مهاجرت تحصیلی را می توان یکی از بهترین و ساده ترین شیوه های مهاجرتی دانست که می توان با استفاده از آن اقامت اروپا را دریافت کرد. در این شیوه شما باید از یکی از دانشگاه های معتبر اروپا پذیرش بگیرید. سپس برای طی کردن دوره تحصیلی خود که تقریبا یک دوره 4 الی 6 ساله است، اقامت موقت اروپا را دریافت کنید.

بعد از اتمام دوره تحصیلی خود، می توانید با پیدا کردن کار، در آن کشور بمانید. سپس بعد از گذشت مدت زمانی مشخص با توجه به قوانین کشور انتخابی، اقامت دائم اروپا را دریافت کنید.

نکته ای که در زمان انتخاب کشور مناسب برای تحصیل در اروپا باید در نظر بگیرید؛ امکان کار بعد از تحصیل در آن کشور است. زیرا در غیر این صورت نمی توانید در آن کشور مشغول به کار شوید و به دنبال آن اقامت اروپا را دریافت کنید.

کشور پیشنهادی ما برای تحصیل در اروپا

جمهوری چک یکی از کشورهای زیبای قاره اروپا است که به دانشجویان بین الملل این اجازه را می دهد تا در حین تحصیل کار کنند. علاوه بر این، بعد از فارغ التحصیلی نیز چند ماه به جستجوی کار باشند و بتوانند در کشور چک کار پیدا کنند. در نتیجه شانس دریافت اقامت اروپا را نیز داشته باشند.

کشور چک دانشگاه های معتبری مثل دانشگاه چارلز و پالاتسکی و … دارد که در سطح بین الملل شناخته شده هستند و رنک بالایی دارند.

اعتبار دانشگاه های چک باعث جذب دانشجویان بین الملل از کشورهای مختلف به این کشور شده است. ما نیز به عنوان تنها نماینده رسمی دانشگاه های چارلز و پالاتسکی چک، مسئول انجام کلیه مراحل پذیرش دانشجویان ایرانی برای پذیرش در این دانشگاه ها هستیم.

هر ساله نیز دوره های فاندیشن و آزمون های ورودی دانشگاه های چک برای تحصیل در رشته داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی را در ایران برگزار می کنیم. در نتیجه در صورتی که مایل به تحصیل در این رشته ها هستید، نیازی نیست نگران هزینه سفر به چک و اتلاف وقت خود برای شرکت در این دوره ها و آزمون ها باشید.

نکته: پذیرش دانشجویان در رشته فیزیوتراپی دانشگاه پالاتسکی چک بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی صورت می گیرد. لذا علاقه مندان به این رشته تحصیلی با شرایط راحت تر و خیلی سریع تر می توانند در دانشگاه پذیرش شوند. تمامی دوره های تحصیلی دانشگاه های چک برای دانشجویان بین الملل نیز، به زبان انگلیسی برگزار می شود.

مشاوران ما در مجموعه آسپیان همه روزه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در رابطه با شرایط تحصیل پزشکی در اروپا ، تحصیل در چک و دریافت اقامت اروپا هستند.

شرایط اخذ اقامت بلند مدت اروپا

شما به عنوان یک مهاجر و شهروند غیر اتحادیه اروپا که با استفاده از یکی از روش های بالا و … به اروپا مهاجرت کرده اید؛ برای درخواست اقامت بلند مدت و دائم اتحادیه اروپا باید حداقل شرایط زیر را داشته باشید.

 • حداقل 5 سال در کشوری که برای دریافت اقامت بلند مدت آن درخواست داده اید، زندگی کرده باشید.
 • اثبات کنید که توانایی مالی برای اداره کردن زندگی خود و دیگر اعضای خوانواده را دارید.
 • به زبان رسمی کشوری که قصد دریافت اقامت آن را دارید، مسلط باشید.
 • درباره سیستم حقوقی و اجتماعی؛ همچنین شیوه زندگی در کشور انتخابی، دانش لازم را کسب کنید.
 • برای زندگی خود و خوانواده مسکن و فضای مناسبی داشته باشید.

  مطابق با قانون اکثریت کشورهای اتحادیه اروپا، در صورتی که شما 5 سال در یکی از این کشورها اقامت داشته باشید؛ می توانید اقدام به انجام روند دریافت اقامت دائم آن کشور کنید. با اخذ اقامت اروپا نیز شما می توانید بدون هیچ نوع مشکلی به کشورهای حوزه شینگن سفر کنید. علاوه بر این، بعد از گذشت 5 سال، می توانید در هر کشوری که به آن علاقه دارید، زندگی کنید. 

فرآیند درخواست برای دریافت اقامت بلند مدت اتحادیه اروپا

بعد از مهاجرت به اروپا و اقامت چند ساله در کشور اروپایی انتخابی خود، می توانید اقدامات لازم برای دریافت اقامت بلند مدت اروپا را انجام دهید. برای دریافت مجوز اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا باید درخواست خود را به مقامات مهاجرت کشوری که در آن اقامت دارید ارسال کنید. این کار را نیز باید قبل از تاریخ انقضای مجوز اقامت موقت فعلی خود (حداقل 3 ماه قبل از تاریخ انقضای اقامت موقت) انجام دهید.

  برای دریافت مجوز اقامت اروپا به صورت طولانی مدت نیز، باید روند زیر را طی کنید.

 • مدارک لازم را برای مقامات مهاجرت ارسال کنید. این مدارک متناسب با کشور انتخابی می تواند متفاوت باشد. با این حال به صورت معمول، شامل پاسپورت معتبر، یک عدد عکس مطابق با قوانین شینگن، مدارکی که نشان می دهد حداقل 5 سال در آن کشور زندگی کرده اید، بیمه سلامت و … می شود.
 • اطلاعات بیومتریک خود را به مقامات مهاجرت ارائه دهید.
 • هزینه اقامت اتحادیه اروپا را پرداخت کنید.
 • منتظر رسیدگی به درخواست ارسالی خود باشید.

سخن پایانی اقامت اروپا

در این مقاله از مجموعه آسپیان سعی کردیم اطلاعات کاملی در رابطه با نحوه دریافت اقامت اروپا به شما عزیزان ارائه دهیم. اولین مرحله برای این کار این است که متناسب با شرایط خود یکی از شیوه های مهاجرتی را انتخاب کنید.

کم ریسک ترین و سریع ترین روش، مهاجرت سرمایه گذاری است. شما در صورت داشتن بودجه لازم می توانید از این راه برای مهاجرت و دریافت اقامت اروپا اقدام کنید.

بعد از آن مهاجرت تحصیلی را می توان ساده ترین و بهترین شیوه برای مهاجرت دانست. بهترین کشور و دانشگاه هایی که ما برای مهاجرت تحصیلی به شما پیشنهاد می دهیم نیز  جمهوری چک است. به ویژه در صورتی که علاقه مند به تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی یا فیزیوتراپی باشید.

دانشگاه های این کشور از اعتبار بالا در سطح بین الملل، امکانات آموزشی بالا و شهریه مقرون به صرفه برخوردار هستند. برگزاری آزمون های ورودی آن ها توسط ما در ایران؛ همچنین دریافت ویزای تضمینی چک، ترجمه و تایید مدارک تحصیلی و … شما عزیزان توسط کارشناسان مجرب ما، به شما کمک می کند تا روند پذیرش سریع، راحت و تضمین شده ای را برای تحصیل در اروپا طی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *