دانشگاه شیمی و فناوری پراگ (University of Chemistry and Technology, Prague)

آشنایی با دانشگاه شیمی و فناوری پراگ

دانشگاه شیمی و فناوری پراگ یک دانشگاه و مرکز طبیعی مطالعاتی و تحقیقاتی درجه یک در زمینه علم شیمی است. این دانشگاه که در جمهوری چک قرار دارد؛ می تواند بهترین و مناسب ترین گزینه انتخابی برای تحصیل علاقه مندان به رشته های مربوط به حوزه شیمی باشد. زیرا دانشگاه شیمی و فناوری پراگ ،با توجه به چشم اندازهای بین الملی خود، به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های جهان شناخته می شود.

علاوه بر این، فعال ترین دانشگاه چک در برنامه تبادل دانشجویی Erasmus+ است. با بیش از 100 موسسه و دانشگاه در سراسر جهان نیز ارتباط گسترده دارد. لذا می تواند آینده تحصیلی و شغلی مناسب دانشجویان خود در سطح بین الملل را تضمین کند.

در ادامه این مقاله از مجموعه آسپیان، با ما همراه باشید تا یک راهنمایی کامل و گام به گام برای تحصیل در این دانشگاه را در اختیار شما قرار دهیم.

دانشگاه شیمی و فناوری پراگ

معرفی دانشگاه شیمی و فناوری پراگ

دانشگاه شیمی و فناوری شهر پراگ که به صورت اختصاری (UCT) نامیده می شود؛ یکی از برترین موسسات تحقیقاتی شیمی در اروپای مرکزی است. این دانشگاه در سال 1952 در پایتخت جمهوری چک تاسیس شد.

از آن زمان تا کنون نیز، میزبان نام های شناخته شده و چهره های کلیدی تاریخ شیمی در پراگ بوده است. به عنوان مثال از این اشخاص می توان به ولادیمیر پریلوگ، برنده جایزه نوبل، اتو ویچترل، مخترع لنزهای تماسی، و امیل وتوچک، نویسنده نامگذاری شیمیایی چک اشاره کرد.

 دانشگاه شیمی و فناوری پراگ بر آموزش عملی دانشجویان خود تاکید بسیار دارد. به همین دلیل، دانشجویان این دانشگاه، زمان قابل توجهی را صرف انجام تکالیف آزمایشگاهی، تحت نظر اساتید خود می کنند. با توجه به پایین بودن نسبت اساتید دانشگاه به دانشجویان نیز، دانشجویان این فرصت را دارند که با دقت و تمرکز بهتری مباحث آموزشی را یاد بگیرند.

 اعتبار مدرک دانشگاه شیمی و فناوری پراگ

این دانشگاه اولین دانشگاه جمهوری است که مجاز به ارائه مدرک Eurobachelor به دانشجویان خود شد. این مدرک معتبر، کیفیت مطالعات لیسانس دانشگاه UCT پراگ را سطح اروپا تایید می کند.

علاوه بر این، در انجمن دانشگاه ‌های اروپایی (EUA)، فدراسیون اروپایی انجمن‌ های مهندسی ملی (FEANI) و انجمن بین ‌المللی برای آموزش مهندسی (IGIP) عضویت دارد. فعال ترین شرکت کننده جمهوری چک در برنامه تبادل دانشجویی Erasmus+ است. در برنامه های دیگری مانند برنامه چارچوب پنجم و ششم،COST ، EUREKA و لئوناردو داوینچی نیز شرکت دارد.

همچنین با بیش از 100 موسسه دانشگاهی نه تنها در اروپا، بلکه در ایالات متحده، کانادا، ژاپن، ویتنام و بسیاری از کشورهای دیگر نیز همکاری می کند.

این گستردگی ارتباطات دانشگاه شیمی و فناوری پراگ باعث شده تا مدرک ارائه شده از آن نه تنها در اروپا بلکه در تمامی کشورهای بزرگ دنیا اعتبار داشته باشد.

آدرس و موقعیت دانشگاه UCT

این دانشگاه شیمی در پایتخت جمهوری چک، یعنی شهر پراگ قرار گرفته است. این موقعیت مکانی برای دانشجویان بین الملل بسیار سودمند خواهد بود. زیرا شهر پراگ، یک شهر تاریخی و محبوب ترین مقصد توریستی در جهان است.

دانشجویان بین الملل، در زمان تحصیل خود در دانشگاه، می توانند از ساختمان های تاریخی شهر با معماری باروک و دیگر مناطق توریستی شهر دیدن کنند. با فرهنگ مردم چک آشنا شوند؛ همچنین برای سفر به کشورهای همسایه چک نظیر لهستان، اتریش، آلمان و اسلواکی بروند. 

رتبه و رنک دانشگاه شیمی و فناوری پراگ

دانشگاه شیمی و فناوری جمهوری چک، با توجه به امکانات دانشگاهی خود، میزان رضایت دانشجویان، عملکردهای مختلف خود در سطح بین الملل و … رتبه و رنک بالایی در سطح بین الملل کسب کرده است. از رتبه های کسب شده این دانشگاه مطابق با معتبرترین سیستم های رتبه بندی دانشگاه های جهان عبارت اند از:

 • رتبه در بین برترین دانشگاه های جهان مطابق با QS: 373
 • رتبه در بین دانشگاه های جهان مطابق با Times Higher Education: 1201
 • رتبه در بین دانشگاه های جهان در US News: 1258
 • رتبه در بین برترین دانشگاه های اروپا در US News: 481
 • رتبه در بین دانشگاه های چک مطابق با US News: 8

دانشگاه شیمی پراگ

ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه شیمی و فناوری پراگ

به صورت معمول از تاریخ 1 دسامبر الی 28 فوریه، پذیرش دانشگاه برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باز است. لذا شما می توانید برای دانشگاه “درخواست پذیرش” ارسال کنید. برای انجام این کار، باید به سراغ سایت رسمی دانشگاه بروید. سپس فرم درخواست پذیرش را تکمیل و مدارک خواسته شده را بارگذاری کنید.

در نظر داشته باشید که:

 • هزینه ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه شیمی و فناوری پراگ 3000 کرون چک برای سال تحصیلی 2022-2023 است.
 • تمامی مدارک باید در قالب مورد نیاز و به صورت جداگانه اسکن شوند. هر یک از آن ها نیز به درستی نام گذاری شوند. زیرا درخواست هایی که پس از مهلت مقرر ارسال می شوند. یا به شکل و سبک نادرست به دست دانشگاه برسند، بررسی نمی شوند.

به شما توصیه می کنیم، قبل از ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه، با متخصصان مجموعه آسپیان تماس بگیرید و از مشاوره رایگان آن ها در این زمینه استفاده کنید.

ما در مجموعه آسپیان به عنوان تنها نماینده دانشگاه های برتر چک نظیر دانشگاه چارلز، پالاتسکی و … فعالیت می کنیم. لذا می توانیم راهنمایی های لازم در این مورد را در اختیار شما قرار دهیم.

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه شیمی و فناوری پراگ

در زمان پر کردن فرم درخواست آنلاین، به مدارکی برای بارگذاری در سایت نیاز دارید که عبارت اند از:

 • مدرک دیپلم
 • ریزنمرات و سوابق تحصیلی
 • گواهی و مدرک زبان انگلیسی
 • معرفی نامه و انگیزه نامه
 • رزومه امضا شده
 • فرم ارزیابی پزشکی
 • کپی پاسپورت (فقط تصویر صفحه اطلاعات شخصی شما مورد نیاز است.)
 • فهرست انتشارات و دیگر نتایج علمی (فقط برای تحصیل در مقطع دکترا مورد نیاز است)
 • گواهی به رسمیت شناختن تحصیلات قبلی

(به رسمیت شناختن تحصیلات خارجی قبلی فرآیندی است، برای تأیید اینکه سطح تحصیلاتی که گذرانده اید؛ با سطح تحصیلات مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه شیمی و فناوری پراگ برابر است.)

متقاضیان تحصیل در جمهوری چک، بعد از ارسال درخواست پذیرش خود به دانشگاه، باید مدارک و ریزنمرات تحصیلی خود را به زبان چکی یا انگلیسی ترجمه کنند. همچنین به سراغ آپوستیل کردن مدارک تحصیلی خود بروند. سپس از آن ها کپی تایید شده تهیه کنند و آن ها را تا 30 آوریل به دانشگاه UCT ارائه دهند.

توجه داشته باشید که شما فقط باید کپی تایید شده مدارک را برای دانشگاه ارسال کنید. زیرا در صورت ارسال اصل مدارک، دانشگاه تضمینی برای بازگشت آن ها به شما ارائه نمی دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر برای تحصیل در جمهوری چک، می توانید با متخصصان و مشاوران ما در مجموعه آسپیان تماس بگیرید.

دریافت ویزا برای تحصیل در دانشگاه شیمی و فناوری پراگ

دریافت ویزای تحصیلی، یکی دیگر از کارهایی است که شما برای تحصیل در دانشگاه شیمی و فناوری چک، باید انجام دهید. شما به محض دریافت قبولی درخواست خود برای تحصیل در این دانشگاه، می توانید به سراغ دریافت ویزای چک بروید.

شدیدا به شما توصیه می کنیم، حداکثر در ماه مه، برای گرفتن وقت ویزا در سفارت اقدام کنید. زیرا سال تحصیلی در دانشگاه در ماه سپتامبر شروع می شود و تایید ویزا 60 الی 120 روز طول خواهد کشید.

بعد دریافت ویزا، می توانید برای رفتن و شروع سفر تحصیلی خود در جمهوری چک آماده شوید.

دانشگاه فناوری پراگ

دانشکده های دانشگاه شیمی و فناوری پراگ

دانشگاه شیمی و فناوری چک 4 دانشکده مختلف دارد که از جمله آن ها عبارت اند از:

 • دانشکده فناوری شیمیایی
 • دانشکده فناوری محیط زیست
 • دانشکده صنایع غذایی و بیوشیمیایی
 • دانشکده مهندسی شیمی

هر کدام از این دانشکده ها، بخش های مختلفی دارند که نیازهای دانشگاه را برآورده می کنند. رشته های مختلفی نیز در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در آن ها برگزار می شود.

برنامه های مقطع کارشناسی

تمامی برنامه های تحصیلی مقطع کارشناسی دانشگاه شیمی و فناوری پراگ برای دانشجویان بین الملل به زبان انگلیسی برگزار می شود. طول دوره تحصیل در این مقطع، 3 سال خواهد بود و هزینه تحصیل در آن برای دانشجویان بین الملل، 70700 کرون چک (تقریبا 2900 یورو) در سال است.

برنامه های تحصیلی برگزار شده مقطع لیسانس این دانشگاه، مطابق با الزامات فرآیند بولونیا – منطقه آموزش عالی اروپا، برگزار می شوند و از نظر وزارت آموزش، جوانان و ورزش چک معتبر هستند.

دانشجویان با تحصیل در برنامه های مقطع کارشناسی دانشگاه شیمی و فناوری پراگ ،دانش نظری، مهارت های عملی و تجربه لازم را در رشته تحصیلی خود یاد می گیرند. در پایان نیز به آن ها مدرک لیسانس (BSc) داده می شود و می توانند برای تحصیل به مقطع کارشناسی ارشد بروند. یا اینکه به عنوان یک کارشناس حرفه ای وارد بازار کار شوند.

از برترین برنامه های ارائه شده در مقطع لیسانس دانشگاه UCT عبارت اند از:

 • شیمی کاربردی و مواد
 • شیمی و فناوری های شیمیایی
 • شیمی و اکولوژی کاربردی
 • سنتز و تولید دارو
 • حفاظت – مرمت اشیاء میراث فرهنگی – آثار هنری و صنایع دستی
 • تخصص – بیوشیمی و بیوتکنولوژی
 • تخصص – شیمی و صنایع غذایی
 • تخصص – مهندسی شیمی
 • تخصص – شیمی

برنامه های مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه شیمی و فناوری پراگ

طول دوره تحصیل در برنامه های کارشناسی ارشد این دانشگاه 2 سال است. هزینه تحصیل در آن ها نیز تقریبا  2900 یورو در سال خواهد بود. در پایان نیز به دانشجویان مدرک کارشناسی ارشد ” inženýr” داده می شود.

از محبوب ترین رشته های تحصیلی این مقطع در UCT عبارت اند از:

 • شیمی و فناوری های شیمیایی
 • شیمی مهندسی مواد و مواد
 • مهندسی پایداری و محیط زیست
 • بیوتکنولوژی و علوم غذایی
 • مهندسی شیمی و مهندسی زیستی
 • و …

برنامه های مقطع دکترا

دوره تحصیلات تکمیلی دکترا دانشگاه شیمی و فناوری پراگ که منجر به دریافت مدرک دکتری می شود، 4 سال طول می کشد. برای تحصیل در آن نیز باید مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده باشید.

از محبوب ترین دوره های تحصیلی مقطع دکتری برای دانشجویان بین الملل عبارت اند از:

 • علم شیمی
 • شیمی و فناوری های شیمیایی
 • شیمی و فناوری مواد
 • سنتز و تولید مواد مخدر

خوابگاه های دانشجویی دانشگاه شیمی و فناوری پراگ

این دانشگاه دو سالن اقامتی دارد که در آن ها 1500 تخت برای اسکان دانشجویان قرار گرفته است. اتاق های این خوابگاه ها، به صورت یک، دو سه تخته در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. به صورت معمول، هر 2 اتاق در خوابگاه هایی دانشجویی این دانشگاه، دارای حمام و آشپزخانه مشترک است.

اما اتاق هایی یک نفره با حمام اختصاصی و آشپزخانه مشترک نیز وجود دارد که با هزینه ای بالاتر در اختیار دانشجویان قرار می گیرند.

اتصال به شبکه کامپیوتری، خط تلفن عمومی،  16 کانال تلویزیونی از طریق خروجی STA نیز، در تمامی اتاق های خوابگاه وجود دارد.

جمع بندی

در این مقاله از مجموعه آسپیان، سعی کردیم اطلاعات کاملی برای تحصیل در دانشگاه شیمی و فناوری پراگ را در اختیار شما قرار دهیم. این دانشگاه یکی از دانشگاه های جمهوری چک است که می تواند انتخاب مناسبی برای تحصیل علاقه مندان به حوزه شیمی باشد.

در صورتی که به توضیحات بیشتری درباره تحصیل در جمهوری چک نیاز دارید. یا در این باره سوالی برای شما پیش آمده است؛ با مشاوران ما در مجموعه آسپیان تماس بگیرید. مشاوران ما با توجه به فعالیت خود به عنوان تنها نماینده رسمی دانشگاه های چک در ایران، می توانند اطلاعات کاملی در این باره را در اختیار شما قرار دهند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *