دانشگاه صنعتی برنو (BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY)

آشنایی با دانشگاه صنعتی برنو در جمهوری چک

دانشگاه صنعتی برنو (BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY) بزرگ ترین دانشگاه فنی در جمهوری چک است. این دانشگاه در حال حاضر 8 دانشکده و تقریبا 20000 دانشجو دارد. طیف گسترده ای از رشته های فنی، مهندسی، علوم، اقتصاد، فناوری اطلاعات، هنر و … را نیز برگزار می کند.

با توجه به تجهیزات و امکانات ارائه شده این دانشگاه، همچنین رتبه و رنک بالای آن در سطح جهان؛ می توان آن را یکی از بهترین انتخاب ها برای تحصیل در رشته های فنی مهندسی در خارج از کشور دانست. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم در این مقاله از مجموعه آسپیان، به معرفی دانشگاه صنعتی برنو بپردازیم؛ همچنین دوره ها و شرایط تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان بین الملل را بیان کنیم.

 در صورتی که از علاقه مندان به تحصیل در رشته های فنی- مهندسی هستید و به دنبال یک دانشگاه عالی برای تحصیل در اروپا هستید؛ در ادامه با ما همراه باشید تا با این دانشگاه آشنا شوید.

معرفی دانشگاه صنعتی برنو

دانشگاه صنعتی یا فناوری شهر برنو که به صورت اختصاری BUT نامیده می شود، بزرگ ترین دانشگاه فنی- مهندسی جمهوری چک است. علاوه بر این، با توجه به نتایج تحقیقاتی عالی، شناخت بین المللی و قدمت آموزشی بیش از صد ساله خود، یکی از دانشگاه های آموزشی و پژوهشی پیشرو در اروپای مرکزی نیز به حساب می آید.

 دانشگاه صنعتی برنو در سال 1899 م تاسیس شده است. در حال حاضر نیز 8 دانشکده مختلف، سه موسسه و 5 مرکز تحقیقات منطقه ای (AdMaS، CVVOZE، MRC، NETME و SIX) در شهر برنو دارد. علاوه بر این، دو مرکز تعالی CEITEC و IT4 Innovation نیز بخشی از این دانشگاه هستند.

 در دانشکده های این دانشگاه، نه تنها رشته های مهندسی، بلکه رشته های مختلفی در زمینه ‌های علوم طبیعی، معماری، هنرهای زیبا، فناوری اطلاعات و اقتصاد برگزار می شود. دانشجویان مشغول به تحصیل در آن نیز از امکانات و تجهیزات آموزشی و تحقیقاتی پیشرفته و مدرنی برخوردار هستند.

علاوه بر این، با توجه به گستردگی ارتباطات دانشگاه صنعتی برنو و اینکه بیش از 600 قرارداد همکاری با دانشگاه های مختلف جهان دارد؛ همچنین در برنامه های تبادل دانشجویی متعددیی چون آراسموس پلاس، CEEPUS، Aktion، EEA و … شرکت کرده است؛ دانشجویان این دانشگاه می تواند دوران کارآموزی یا چند ترم پایانی خود را در دیگر کشورها و دانشگاه های معتبر جهان بگذرانند و تجربه های جدیدی بیاموزند.  

دانشگاه صنعتی برنو

دلایل تحصیل در دانشگاه صنعتی برنو

هر ساله دانشجویان بین الملل متعددی، دانشگاه BUT را برای تحصیل در خارج از کشور انتخاب می کنند. از مهمترین دلایل دانشجویان برای انتخاب این دانشگاه عبارت اند از:

 • فرصت انجام کارآموزی های خارجی برای دانشجویان دانشگاه

این دانشگاه با توجه به ارتباطات و همکاری های گسترده خود در سطح جهان، امکان شرکت در کارآموزی های خارجی و همکاری در پروژه های بین المللی را برای دانشجویان خود فراهم می کند. در نتیجه دانشجویان این دانشگاه، می توانند دانش عملی لازم را کسب کنند که در کتاب های درسی پیدا نمی شود. علاوه بر این، اعتماد به نفس لازم برای کار در آینده، به عنوان یک متخصص را به دست آورند.

 • امکانات و تجهیزات مدرن آموزشی دانشگاه صنعتی برنو

این دانشگاه در طول 10 سال گذشته برای تاسیس ساختمان ‌ها، تأسیسات و تجهیزات جدید خود، بیش از 400 میلیون یورو سرمایه گذاری کرده است. در حال حاضر نیز دارای تجهیزات پیشرفته ای برای استفاده دانشجویان خود است که حتی شرکت های مهندسی اغلب فقط رویای آن را می بینند.

 • امکانات و خدمات رفاهی دانشگاه صنعتی برنو

دانشگاه فناوری برنو، امکانات آموزشی و رفاهی متعددی را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد. از جمله امکانات رفاهی این دانشگاه باید به سفره خانه ها، کافه ها، باشگاه دانشجویان، زمین های ورزشی… همچنین بزرگترین خوابگاه های دانشجویی در شهر برنو اشاره کرد.

به عنوان مثال، امکانات ورزشی این دانشگاه شامل یک استادیوم ورزشی درجه المپیک، سالن ‌های ورزشی مدرن، زمین‌ های تنیس، یک دیوار کوهنوردی، یک مرکز تناسب اندام ، یک باشگاه قایق رانی در رودخانه سوراتکا و … می شود.

در این باشگاه های ورزشی بیش از 70 رشته ورزشی مختلف در اختیار دانشجویان دانشگاه صنعتی برنو قرار می گیرد. هر دانشجو نیز می تواند در دو کلاس ورزشی به صورت رایگان ثبت نام کند.

 • امکان انجام فعالیت های پژوهشی توسط دانشجویان

دانشجویان دانشگاه BUT می توانند از سال دوم تحصیلی خود، فعالیت های پژوهشی انجام دهند. برای این کار نیز می توانند از پنج مرکز تحقیقاتی مدرن و پیشرفته خود دانشگاه استفاده کنند. علاوه بر این، امکان انجام فعالیت های پژوهشی در دو مرکز دیگر که توسط موسسات همکار دانشگاه اداره می شوند نیز امکان پذیر است.

آدرس و موقعیت مکانی دانشگاه صنعتی برنو

دانشگاه فناوری برنو در دومین شهر بزرگ جمهوری چک، یعنی شهر برنو قرار گرفته است. این شهر، در نزدیکی سه پایتخت پراگ، براتیسلاوا و وین قرار دارد و به عنوان مرکز علم، تحقیق، نوآوری و استارت آپ ها شناخته می شود.

علاوه بر این، از آنجایی که بیش از 20 درصد از جمعیت این شهر  را دانشجویان شش دانشگاه دولتی تشکیل می دهند، اغلب از آن به عنوان “شهری با روحیه دانشجویی” یاد می شود. بر اساس شاخص بهترین شهرهای دانشجویی در سایت QS نیز، برنو در بین شهرهای دانشجویی برتر جهان قرار دارد.

دانشگاه صنعتی برنو نیز، در مجاورت پارک فناوری چک در شهر برنو قرار گرفته است. در این مکان میتوانید مشهورترین شرکت های جهانی چون IBM، Red Hat، Vodafone یا Zebra Technologies را مشاهده کنید.

وجود این شرکت ها در کنار دانشگاه، در دانشجویان حس رقابت را ایجاد می کند. زیرا با یادگیری سریع آخرین روندها و آشنایی با فرهنگ سازمانی، می توانند از دوره های کارآموزی مختلف برگزار شده در این شرکت ها استفاده کنند.

رتبه و رنک دانشگاه صنعتی برنو

به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا، دانشگاه صنعتی برنو دومین دانشگاه کشور بود که هم گواهینامه ECTS و هم مدرک تکمیلی دیپلم را دریافت کرد. در سال های اخیر نیز، بر اساس رتبه بندی بین المللی QS World University Ranking و THE World University Ranking جزو بهترین دانشگاه های جهان بوده و رتبه های مناسبی کسب کرده است که عبارت اند از:

 • رتبه جهانی در QS: 701-750
 • رتبه جهانی در THE: 1201-1500
 • رتبه جهانی در usnews: 1077
 • رتبه در بین بهترین دانشگاه های اروپا: 415
 • رتبه در بین دانشگاه های چک: 7

چگونه برای تحصیل در دانشگاه صنعتی برنو آماده شویم؟

دانشگاه فناوری برنو طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلی را به زبان انگلیسی برگزار می کند. این برنامه های تحصیلی ویژه دانشجویان بین الملل و در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برگزار می شوند. دانشجویان بین الملل نیز برای تحصیل در هر یک از آن ها باید مراحلی را طی کنند.

از جمله مراحل لازم که برای تحصیل در دانشگاه فناوری برنو ،باید انجام داد، عبارت اند از:

 • انتخاب برنامه تحصیلی
 • بررسی شرایط تحصیل در دانشگاه
 • ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه
 • اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک
 • تایید و ترجمه مدارک تحصیلی

انتخاب برنامه تحصیلی

اولین کاری که برای تحصیل در دانشگاه صنعتی برنو باید انجام دهید، این است که برنامه تحصیلی خود را انتخاب کنید. این دانشگاه 8 دانشکده مختلف دارد که شما می توانید از برنامه های تحصیلی ارائه شده آن ها یکی را انتخاب کنید.

این 8 دانشکده به شرح زیر است:

 1. دانشکده معماری (FA)
 2. دانشکده بازرگانی و مدیریت (FBM)
 3. دانشکده مهندسی عمران (FCE)
 4. دانشکده شیمی (FCH)
 5. دانشکده مهندسی برق و ارتباطات (FEEC)
 6. دانشکده هنرهای زیبا (FFA)
 7. دانشکده فناوری اطلاعات (FIT)
 8. دانشکده مهندسی مکانیک (FME)

طول دوره تحصیل در هر یک از دانشکده های دانشگاه صنعتی برنو برای تحصیل در مقطع کارشناسی، 3 سال است. دانشجویان نیز برای طی کردن آن باید 8 ترم تحصیلی را بگذرانند.

طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز 2 سال (4 ترم تحصیلی) خواهد بود. تحصیل در مقطع دکتری این دانشگاه نیز 8 ترم طول می کشد.

البته دو دانشکده معماری و دانشکده مهندسی عمران دانشگاه فناوری برنو استثنا هستند. زیرا تحصیل در مقطع کارشناسی این دو دانشکده 4 سال (8 ترم تحصیلی) طول می کشد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این دانشکده ها نیز، 3 ترم تحصیلی خواهد بود.

برنامه های تحصیلی دانشگاه صنعتی برنو

برنامه های تحصیلی دانشگاه صنعتی برنو

در دانشکده های دانشگاه فناوری برنو ، 4 برنامه در مقطع لیسانس، بیش از 20 برنامه مختلف تحصیلی در مقطع فوق لیسانس؛ همچنین تعداد زیادی از دوره های تحصیلی در مقطع دکتری برگزار می شود.

از بهترین و پرطرفدارترین برنامه های تحصیلی این دانشگاه که مورد استقبال دانشجویان بین الملل قرار می گیرد، عبارت اند از:

برنامه های تحصیلی دانشگاه صنعتی برنو در مقطع کارشناسی 

نام دوره          طول دورهمقطع تحصیلیزبان تدریسشهریه
مهندسی عمران4 ساللیسانسانگلیسی3000 یورو در سال
مهندسی برق3 ساللیسانسانگلیسی1000 یورو در سال
کارآفرینی و توسعه کسب و کارهای کوچک3 ساللیسانسانگلیسی8000 یورو در سال
مبانی مهندسی مکانیک3 ساللیسانسانگلیسی3000 یورو در سال

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه های جمهوری چک، توصیه می شود با مشاوران ما در مجموعه آسپیان تماس بگیرید. مشاوران و متخصصان ما در مجموعه آسپیان، به عنوان تنها نماینده رسمی دانشگاه های چک در ایران، همواره آماده خدمت رسانی به شما برای تحصیل در هر یک از دانشگاه های چک هستند.

با تماس با مشاوران ما در مجموعه آسپیان، می توانید اطلاعات کاملی درباره شرایط تحصیلی دانشگاه انتخابی در چک، شرایط زندگی در زمان تحصیل در چک و …. را دریافت کنید. 

محبوب ترین برنامه های تحصیلی دانشگاه صنعتی برنو در مقطع کارشناسی ارشد

نام دوره          طول دورهمقطع تحصیلیزبان تدریسشهریه
فناوری هوافضا2سالفوق لیسانسانگلیسی3000 یورو در سال
معماری و شهرسازی2سالفوق لیسانسانگلیسی3500 یورو در سال
تجارت و مدیریت بین المللی2سالفوق لیسانسانگلیسی2950 یویو در سال
مهندسی عمران1.5 سالفوق لیسانسانگلیسی3500 یورو در سال
گرافیک کامپیوتری و چند رسانه ای 2سالفوق لیسانسانگلیسی3000 یورو در سال
ارتباطات و شبکه2سالفوق لیسانسانگلیسی1000 یورو در سال
مهندسی برق2سالفوق لیسانسانگلیسی1000 یورو در سال
هنرهای زیبا و طراحی 2سالفوق لیسانسانگلیسی2500 یورو در سال
مهندسی مکانیک2سالفوق لیسانسانگلیسی3000 یورو در سال
 • شرایط پذیرش در دانشگاه صنعتی برنو را بررسی کنید.

بعد از انتخاب برنامه تحصیلی خود در دانشگاه فناوری برنو، باید به سراغ بررسی شرایط پذیرش دانشگاه، برای تحصیل در برنامه انتخابی بروید. شرایط پذیرش دانشجویان بین الملل در این دانشگاه، متناسب با دانشکده محل تحصیل متفاوت خواهد بود. به همین دلیل، برای اطلاع از آن باید به سایت دانشکده انتخابی مراجعه کنید.

با این حال، از شرایط لازم برای تحصیل در تمامی دانشکده های دانشگاه صنعتی برنو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به پایان رساندن دوره تحصیلات قبلی و ارائه مدرک تحصیلی مربوط به آن.

به عنوان مثال، در صورتی که متقاضی تحصیل در مقطع لیسانس هستید؛ باید مدرک پایان دوره دبیرستان و دیپلم را به دانشگاه ارائه دهید. به همین ترتیب، در صورتی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا را دارید، باید مدرک لیسانس یا فوق لیسانس خود را به دانشگاه ارائه دهید.

 • داشتن تسلط کافی به زبان انگلیسی و ارائه یکی از مدارک آیلتس، تافل، GMAT و …. زیرا زبان تحصیل در تمامی رشته های تحصیلی دانشگاه صنعتی برنو برای دانشجویان بین الملل انگلیسی است.

علاوه بر این، برای تحصیل در برخی از دانشکده های دانشگاه فناوری برنو باید در آزمون ورودی شرکت کنید. مباحث و موضوعات این آزمون در هر یک از دانشکده های دانشگاه متفاوت است. لذا برای اطلاع از آن ها بهتر است به سایت رسمی دانشکده مراجعه کنید.

همچنین، در صورت لزوم می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید و اطلاعات لازم را دریافت کنید. مشاوران ما در مجموعه آسپیان -با توجه به فعالیت خود به عنوان تنها نماینده رسمی دانشگاه های چک در ایران- می توانند اطلاعات کامل و جامعی را برای تحصیل در جمهوری چک در اختیار شما قرار دهند.

 • درخواست پذیرش الکترونیکی خود را ارسال کنید.

در صورتی که شرایط لازم برای تحصیل در برنامه انتخابی خود را دارید؛ باید درخواست پذیرش خود را به صورت الکترونیکی برای دانشگاه ارسال کنید. برای این کار باید به سایت دانشکده انتخابی خود برای تحصیل در دانشگاه صنعتی برنو بروید. سپس فرم درخواست پذیرش قرار گرفته در سایت را با استفاده از مدارک شناسایی و تحصیلی خود پر و ارسال کنید.

به صورت معمول ظرف دو هفته پس از پایان یافتن مهلت ارسال درخواست، قبولی یا عدم قبولی متقاضیان به آن ها اطلاع داده می شود. در صورت قبولی متقاضی، دانشگاه اطلاعات دقیقی در مورد اقدامات بعدی به او ارائه خواهد داد.

علاوه بر این، ممکن است از متقاضیان خواسته شود، از طریق اسکایپ در یک مصاحبه شرکت کنند. این مصاحبه به منظور ارزیابی دانشجو برای تحصیل در رشته تحصیلی انتخابی صورت می گیرد.      

 • برای دریافت ویزا و مجوز اقامت در چک اقدام کنید.

بعد از دریافت نامه پذیرش اولیه خود در دانشگاه صنعتی برنو ،باید برای گرفتن ویزا جمهوری چک اقدام کنید. برای این کار باید با استفاده از مدارک زیر به سفارت یا کنسولگری چک مراجعه کنید.

از جمله مدارک لازم برای دریافت ویزا عبارت اند از:

 • مدارک شناسایی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • 2 قطعه عکس
 • سندی که ثابت می کند، تمکن مالی لازم برای تحصیل در جمهوری چک را دارید.
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • بیمه درمانی مسافرتی

به شما توصیه می کنیم، به محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، برای دریافت ویزا جمهوری چک اقدام کنید. زیرا فرایند و مراحل دریافت ویزا، زمان بر خواهد بود و ممکن است 60 روز یا بیشتر طول بکشد.

علاوه بر این، در صورتی که برای دریافت ویزای جمهوری چک، به هر نوع راهنمایی یا مشاوره احتیاج دارید؛ توصیه می شود با مشاوران متخصص ما در مجموعه آسپیان تماس بگیرید و از ارائه مشاوره رایگان توسط آن ها استفاده کنید.  

 • تحصیلات قبلی خود را تایید کنید.

قبل از ثبت نام نهایی خود در دانشگاه صنعتی برنو ،باید مدارک تحصیلی قبلی خود (مدرک دیپلم و …) را به زبان انگلیسی یا چکی ترجمه کنید. سپس به تایید وزارت امور خارجه و وزارت علوم و تحقیقات برسانید.

بعد از آن نیز مدارک تحصیلی ترجمه شده و تایید شده را به همراه فرم درخواست پذیرش برای دانشگاه (از طریق پست) ارسال کنید.

دانشگاه صنعتی برنو ،مدارک تحصیلی را بررسی خواهد کرد. سپس اطلاعات لازم در مورد قبولی یا عدم قبولی مدارک را برای شما ارسال خواهد کرد. به صورت معمول، در صورت قبولی، از شما می خواهند که هزینه و شهریه ترم اول تحصیلی در دانشگاه را پرداخت کنید. همچنین آماده تحصیل در چک باشید.

خلاصه اطلاعات مقاله درباره دانشگاه صنعتی برنو

 دانشگاه صنعتی یا فناوری شهر برنو، یکی از دانشگاه های مهم جمهوری چک است. این دانشگاه یکی از دانشگاه های برتر اروپا نیز به حساب می آید که هر ساله رشته های فنی، مهندسی، فناوری اطلاعات، اقتصاد و … را برگزار می کند.

دانشگاه صنعتی برنو به دلایل متعددی مورد توجه دانشجویان بین الملل قرار گرفته است. از این دلایل، می توان به استفاده این دانشگاه از تجهیزات مدرن آموزشی، کارآموزی های متعدد خارجی، ارائه امکانات رفاهی و تفریحی متعدد؛ همچنین رتبه و جایگاه مناسب دانشگاه در سطح بین الملل اشاره کرد.

در صورتی که شما نیز مایل به تحصیل در این دانشگاه یا دیگر دانشگاه های معتبر چک نظیر دانشگاه چارلز، دانشگاه پالاتسکی و … هستید؛ می توانید با مشاوران ما در مجموعه آسپیان تماس بگیرید. سپس با دریافت مشاوره رایگان، اطلاعات کاملی درباره تحصیل در جمهوری چک کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *