گرفتن معافیت تحصیلی

آشنایی با شرایط گرفتن معافیت تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در خارج

گرفتن معافیت تحصیلی یکی از اصلی ترین دغدغه های متقاضیان پسر، برای تحصیل در خارج از کشور است. زیرا به صورت معمول، دختران برای خروج از کشور و تحصیل در کشور انتخابی خود، مشکلی ندارند. اما متقاضیان پسر بعد از 18 سالگی، برای تحصیل در خارج از کشور به مجوز سازمان نظام وظیفه و گرفتن معافیت تحصیلی نیاز دارند.

در صورتی که شما نیز از پسران با 18 سال؛ همچنین متقاضی تحصیل در خارج از کشور هستید؛ با ما در ادامه این مقاله از سایت آسپیان همراه باشید تا شما را با شرایط و نحوه گرفتن معافیت تحصیلی برای اپلای آشنا کنیم.

 مجموعه آسپیان، تنها نماینده رسمی دانشگاه های پزشکی جمهوری چک در ایران است. آزمون های ورودی و دوره های فاندیشن دانشگاه های این کشور را نیز در ایران برگزار می کند.  در صورتی که قصد تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و فیزیوتراپی در قلب اروپا را دارید و تصمیم گرفته اید در دانشگاه های معتبر  کشور چک نظیر دانشگاه چارلز، پالاتسکی یا ماساریک تحصیل کنید؛ مشاوران ما در مجموعه آسپیان از طریق شماره تماس های موجود در سایت یا واتساپ آماده پاسخگویی به شما می باشند.

علاوه بر این می توانید “فرم درخواست مشاوره رایگان” قرار گرفته در سایت را پر کنید تا مشاوره ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

معافیت تحصیلی

نکات قابل توجه برای گرفتن معافیت تحصیلی

در یک تعریف ساده، معافیت تحصیلی به معنای این است که شما به دلیل تحصیل در یکی از مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و … از رفتن به سربازی تا مدت زمانی مشخص، معاف شده اید.

زمانی که شما به قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور به دنبال گرفتن معافیت تحصیلی هستید؛ در ابتدا باید به نکات مهمی توجه داشته باشید که عبارت اند از:

 • نباید غیبت سربازی داشته باشید. برای مطلع شدن از وضعیت و مدت زمان مشخص سنوات مجاز تحصیلی خود، باید به دفاتر خدمات الکترونیکی نیروی انتظامی مراجعه کنید. سپس با دریافت کد سخای خود، به سامانه نظام وظیفه مراجعه کنید.

اطلاع از وضعیت و مدت زمان مشخص سنوات مجاز تحصیلی، به شما کمک می کند تا مطابق با آن پیش بروید و غیبت نخورید.

 • به صورت معمول امکان گرفتن معافیت تحصیلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در خارج از کشور وجود ندارد. اما برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می توان برای دریافت معافیت تحصیلی درخواست داد.
 • باید از یکی از دانشگاه های معتبر از نظر وزارت علوم ایران برای تحصیل در خارج از کشور پذیرش گرفته باشید.
 • امکان گرفتن معافیت تحصیلی برای تحصیل در مقاطع تکراری وجود ندارد. به عنوان مثال، اگر شما یک بار از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده اید؛ دیگر نمی توانید برای تحصیل در این مقطع، معافیت تحصیلی دریافت کنید و باید برای مقاطع بالاتر درخواست دهید.
 • در صورتی که بیش از یک بار از تحصیل انصراف دهید؛ دیگر نمی توانید برای گرفتن معافیت تحصیلی درخواست داشته باشید. به عنوان مثال اگر انصراف از تحصیل دهید و در خارج از کشور مشغول به تحصیل شوید. بعد از آن نیز مجددا انصراف از تحصیل دهید، معافیت شما باطل می شود.

مدارک لازم برای گرفتن معافیت تحصیلی

اولین مدرکی مهمی که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور به آن نیاز دارید، برگه تاییدیه وزارت علوم و فناوری است. در این برگه تایید خواهد شد که شما با موفقیت از دانشگاه فارغ التحصیل شده اید و می توانید برای تحصیل به خارج از کشور بروید.

دومین مدرک مهمی که برای گرفتن معافیت تحصیلی به آن احتیاج خواهید داشت، نامه پذیرش از دانشگاه انتخابی خود در خارج از کشور است. توجه داشته باشید که دانشگاهی که از آن پذیرش می گیرید باید مورد تایید وزارت علوم باشد تا بتوانید برای اپلای معافیت تحصیلی بگیرید.

علاوه بر این دو مدرک، برای گرفتن معافیت تحصیلی به مدارک دیگری نیز نیاز خواهید داشت. از این مدارک به صورت کلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارک شناسایی نظیر شناسنامه و کارت ملی
 • نامه اخذ پذیرش از دانشگاه
 • نامه ابطال معافیت تحصیلی که بعد از فارغ التحصیلی می توانید از دانشگاه دریافت کنید.
 • نامه انصراف از تحصیل (در صورت انصراف دادن)
 • برگه سبز
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی مثل تافل، آیلتس و … که از نظر سفارت معتبر هستند.

اولین قدم برای گرفتن معافیت تحصیلی برای اپلای  

مطابق با قوانین نظام وظیفه ایران، تمامی فارغ التحصیلان پسر بالای 18 سال، یک سال فرصت دارند تا خود را به نظام وظیفه معرفی کنند. در نتیجه برای رفتن به خدمت سربازی آماده شوند. به این پروسه معرفی کردن خود به نظام وظیفه و دریافت یک رسید که نشان می دهد شما آماده رفتن به خدمت سربازی هستید؛ اصطلاحا گرفتن برگه سبز گفته می شود.

گرفتن برگه سبز اولین قدم برای گرفتن معافیت تحصیلی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور است. زیرا بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه، نمی توانید مدارک تحصیلی خود را دریافت کنید. چون هنوز کارت پایان خدمت نگرفته اید و در حقیقت وضعیت شما با نظام وظیفه مشخص نشده است. در نتیجه یکی از اصلی ترین مدارکی که برای مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور به آن نیاز دارید را در اختیار نخواهید داشت.

با دریافت برگه سبز، در اصطلاح وضعیت خود را برای نظام وظیفه مشخص کرده اید. در نتیجه می توانید مدارک تحصیلی خود را از طریق سامانه سجاد آزاد کنید؛ همچنین برای رفتن به سفارت به خارج از کشور بروید و تمامی کارهای لازم برای اپلای و گرفتن معافیت تحصیلی را انجام دهید.     

روند دریافت برگه سبز

زمانی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوید، بعد از طی کردن یک سری از مراحل اداری، در نهایت یک برگه “اتمام معافیت تحصیلی” از دانشگاه دریافت می کنید. شما برای گرفتن برگه سبز، باید به همراه برگه اتمام معافیت تحصیلی؛ همچنین اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی به یکی از شعب دفاتر پلیس 10+ بروید.

در این مرحله از گرفتن معافیت تحصیلی ،پلیس 10+ بعد از بررسی های لازم، 3 برگه یا فرم مختلف به شما می دهد که شامل:

 1. فرم مشخصات فردی: در این فرم از شما خواسته می شود اطلاعات شخصی نظیر نام و نام خانوادگی، سن، آدرس، شماره تلفن، و … را وارد کنید.
 2. فرم معاینه پزشکی: در این برگه آدرس یک مطب وجود دارد و از شما خواسته شده تا برای انجام معاینات پزشکی به آن مراجعه کنید.
 3. فرم واکسیناسیون: در این فرم نیز یک آدرس درمانگاه وجود دارد که برای زدن چند واکسن باید به آن درمانگاه مراجعه کنید.

پزشک و درمانگاه بعد از انجام معاینه پزشکی و واکسیناسیون، فرم های شما را پر و مهر می کنند. سپس آن ها را به شما تحویل می دهند. بعد از تکمیل هر 3 فرم بالا، باید دوباره به پلیس 10+ مراجعه کنید و مدارک لازم را ارائه دهید که عبارت اند از:

 • هر 3 فرم گرفته شده از پلیس 10+ که پر شده اند.
 • برگه اتمام معافیت تحصیلی که از دانشگاه گرفته اید.
 • کپی و اصل کارت ملی و شناسنامه

در این مرحله، توجه داشته باشید که با ارائه مدارک به پلیس 10+، فرد مسئول به دنبال تعیین کردن یک تاریخ مشخص برای اعزام کردن شما به خدمت می گردد. لذا بهتر است که خیلی مودبانه از او خواهش کنید که به شما یک فرصت یک ساله بدهد تا در این فرصت کارهای لازم برای اپلای را انجام دهید.

مراحل اقدام برای گرفتن معافیت تحصیلی

بعد از دریافت برگه سبز، برای اینکه بتوانید معافیت تحصیلی خود را دریافت کنید باید مراحل مختلفی را طی کنید. این مراحل می تواند به شرح زیر باشد:

 • ورود به سایت نشا

بعد از دریافت برگه سبز، در صورتی که غیبت نداشته باشید و نامه پذیرش را از دانشگاه انتخابی خود دریافت کرده اید؛ اولین کار برای گرفتن معافیت تحصیلی مراجعه به سایت نشا به آدرس nesha.saorg.ir است. بعد از ورود و ثبت نام در سایت نشا باید پروفایل خود را ویرایش کنید و تمامی اطلاعات خواسته شده را در سایت وارد کنید.

به عنوان مثال باید مشخصات دانشگاهی که در آن پذیرش شده اید، مقطعی که قصد تحصیل در آن را دارید، رشته تحصیلی و … را در سایت وارد کنید. علاوه بر این، لازم است تا مدارک لازم را نیز در سایت آپلود کنید. در زمان آپلود مدارک برای گرفتن معافیت تحصیلی ،حتما به محدودیت های حجمی تعیین شده در سایت توجه داشته باشید.

از جمله مدارکی که باید در سایت نشا آپلود کنید عبارت اند از:

 • یک عکس پرسنلی
 • اسکن مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی)
 • نامه معافیت تحصیلی که از دانشگاه دریافت کرده اید.
 • نامه پذیرش از دانشگاه انتخابی در خارج از کشور
 • برگه سبز
 • پاسپورت (در صورت نداشتن پاسپورت می توان فیلد مربوط به اسکن یا آپلود آن را خالی گذاشت)

معافیت دانشجو

مراجعه به سازمان امور دانشجویان برای گرفتن معافیت تحصیلی

بعد از گذشت 48 ساعت کاری از ثبت نام در سایت نشا، باید به سازمان امور دانشجویان در تهران مراجعه کنید که در میدان فردوسی و در خیابان موسوی قرار دارد. به شما توصیه می کنیم صبح خیلی زود به سازمان بروید تا مجبور نشوید مدت زیادی در صف منتظر باشید.

برای رفتن به سازمان امور دانشجویی برای گرفتن معافیت تحصیلی ،باید تمامی مدارکی که در سایت نشا آپلود کرده اید را به همراه داشته باشید. علاوه بر این، بهتر است از تمامی مدارک کپی تهیه کنید. زیرا در زمان مراجعه به سازمان به کپی مدارک نیز نیاز دارید.

 با مراجعه به سازمان امور دانشجویی، در ابتدا باید نوبت بگیرید؛ سپس با مراجعه به باجه، تمامی مدارک و کپی ها را به کارمند سازمان تحویل می دهید. کارمند سازمان امور دانشجویی با تحویل مدارک و چک کردن درخواست شما سایت نشا، یک نامه به شما می دهد. در این نامه خطاب به نظام وظیفه توضیح داده شده است که شما واجد شرایط لازم برای گرفتن معافیت تحصیلی هستید. 

 • مراجعه به نظام وظیفه یا سازمان وظیفه عمومی

بعد از گرفتن نامه از سازمان امور دانشجویی، باید به نظام وظیفه یا سازمان وظیفه عمومی مراجعه کنید که در میدان سپاه قرار دارد. برای ورود به سازمان نظام وظیفه، در ابتدا باید وسایل خود را تحویل دهید. به صورت معمول، شما می توانید با گوشی موبایل وارد سازمان شوید. اما اجازه بردن لب تاب به شما داده نمی شود.

برای وارد شدن به ساختمان، در مرحله اول باید به باجه معافیت تحصیلی مراجعه کنید و یک نوبت بگیرید. با تحویل نوبت به کارمند باجه می توانید وارد محوطه ساختمان شوید. در برگه ای که نوبت گرفته اید، نوشته شده است که برای گرفتن معافیت تحصیلی به سمت کدام یک از سالن ها بروید.

با ورود به سالن، دو دستگاه نوبت دهی مشاهده می کنید که یکی از آن ها برای دریافت معافیت تحصیلی است. با دریافت نوبت از دستگاه، منتظر می شوید تا به یکی از باجه ها مراجعه کنید.

بعد از رسیدن نوبت شما و رفتن به سمت باجه، باید نامه که سازمان امور دانشجویی به شما داده است را به کارمند باجه تحویل دهید. با تحویل نامه، کارمند باجه به شما چند فرم یا برگه می دهد که باید آن ها را پر کنید. سپس به امور مالی تحویل دهید که داخل همان ساختمان است.

 • مراجعه به امور مالی و بانک

در این مرحله از مراحل گرفتن معافیت تحصیلی ،باید به امور مالی مراجعه کنید و مدارک؛ همچنین برگه های گرفته شده از نظام وظیفه را به افسر باجه امور مالی تحویل دهید. در این زمان، افسر باجه امور مالی از شما می خواهد تا نام و شعبه بانک انتخابی خود را به او معرفی کنید. سپس یک نامه را به شما ارائه می دهد که خطاب به بانک صادر شده است و شما باید آن را به بانک ببرید.

در این مرحله از مراحل گرفتن معافیت تحصیلی ،توجه داشته باشید که بانک ملی یک شعبه در نظام وظیفه دارد. به همین دلیل بهتر است کارهای بانکی را از طریق بانک ملی انجام دهید. چون بانک ملی شعبه نظام وظیفه با فرایند کارهای اداری صدور ضمانت نامه برای گرفتن معافیت تحصیلی آشنایی بیشتری دارد و سریعتر کار شما را انجام خواهد داد.

با مراجعه به بانک، چند فرم به شما داده می شود که باید آن ها را پر کنید. در این فرم ها، 2 گزینه برای ارائه وثیقه یا ضمانت، در اختیار شما قرار داده می شود که عبارت اند از:

 • وثیقه 40 میلیونی بدون سود: اگر تصمیم گرفته اید بعد از فارغ التحصیلی در کشور مقصد بمانید و مشغول به کار شوید، به شما توصیه می شود این گزینه را انتخاب کنید.
 • وثیقه 45 میلیونی با سود: در صورتی که تصمیم دارید بعد از تمام شدن دوره تحصیلی خود در خارج، به کشور ایران برگردید؛ سپس به سربازی بروید، انتخاب این گزینه مناسب تر است.

بعد از تکمیل و تحویل فرم ها به کارمند بانک، از شما خواسته می شود تا مبلغ وثیقه را کارت بکشید. در نهایت نیز یک برگه به شما تحویل می دهند که نشان می دهد شما مبلغ وثیقه را پرداخت کرده اید. در نتیجه واجد شرایط گرفتن معافیت تحصیلی هستید.

 • مراجعه دوباره به امور مالی

بعد از اتمام کارهای بانکی، باید دوباره به امور مالی مراجعه کنید. توجه داشته باشید که در زمان بازگشت، دوباره باید نوبت بگیرید و در صف منتظر بمانید. لذا به شما توصیه می کنیم در همان بار اول مراجعه به امور مالی و قبل از مراجعه به بانک، یک نوبت بگیرید. زیرا به صورت معمول، امور مالی همیشه شلوغ است و این کار باعث می شود، در زمانی که شما مشغول انجام کارهای بانکی هستید، نوبت شما در امور مالی نیز نزدیک تر شود.

بعد از رسیدن نوبت، باید برگه ای که از بانک دریافت کرده اید؛ همچنین برگه ای که نظام وظیفه در سالن اول به شما تحویل داده بود تا به امور مالی ببرید را به کارمند باجه تحویل دهید. امور مالی این برگه نظام وظیفه را مهر و امضا می کند و به شما تحویل می دهد.

بعد از گذشت این مرحله از مراحل گرفتن معافیت تحصیلی ،باید دوباره به سالن اول در نظام وظیفه بروید و مجددا یک نوبت بگیرید. بعد از رسیدن نوبت نیز باید برگه های تحویل گرفته از امور مالی را به افسر تحویل دهید تا برگه معافیت تحصیلی صادر و به شما داده شود.

 • مراجعه دوباره به سازمان امور دانشجویی برای گرفتن معافیت تحصیلی

بعد از طی کردن مراحل بالا و دریافت نامه معافیت تحصیلی، باید دوباره به سازمان امور دانشجویان مراجعه کنید. کارمند سازمان امور دانشجویی، نامه معافیت تحصیلی شما را بررسی می کند و به شما تحویل می دهد تا در سایت نشا آپلود کنید.

به صورت معمول، در سازمان امور دانشجویی به شما گفته می شود که برای آپلود نامه معافیت تحصیلی در سایت نشا، به انتشارات داخل سازمان مراجعه کنید. اما با توجه به این موضوع که باید نوبت بگیرید و در صف انتظار بمانید؛ بهتر است خودتان از نامه معافیت تحصیلی عکس یا اسکن بگیرید؛ سپس حجم آن را کم کنید و در سایت آپلود کنید.

برای آپلود عکس یا اسکن نامه معافیت تحصیلی، باید به سراغ درخواست اولیه خود برای گرفتن معافیت تحصیلی در سایت نشا بروید. در این درخواست یک کد پیگیری وجود دارد که آبی رنگ است. با کلیک بر روی این کد پیگیری به صفحه ای هدایت می شوید که از شما می خواهد عکس نامه معافیت تحصیلی خود را آپلود کنید.

بعد از آپلود نامه معافیت تحصیلی در سایت نشا، باید نامه را به کارمند سازمان امور دانشجویی تحویل دهید تا کارهای گرفتن معافیت تحصیلی شما به اتمام برسد.

جمع بندی

 در این مقاله از سایت آسپیان تمامی مراحل و شرایط لازم برای گرفتن معافیت تحصیلی را شرح دادیم. مجموعه آسپیان به عنوان تنها نماینده رسمی دانشگاه های معتبر جمهوری چک نظیر دانشگاه چارلز، دانشگاه پالاتسکی، دانشگاه ماساریک و … است. جمهوری چک از زیباترین کشورهای اروپایی به حساب می آید. دانشگاه های آن نیز، نه تنها از اعتبار بالایی در جمهوری چک برخوردار هستند؛ بلکه در سطح جهانی نیز رتبه و رنک بالایی دارند.

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در هر کدام از دانشگاه های جمهوری چک را دارید، با مشاوران و متخصصان ما از طریق تماس با شماره های درج شده در سایت یا واتساپ در تماس باشید تا تمامی اطلاعات لازم را دریافت کنید.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *