دانشگاه ماساریک جمهوری چک

آشنایی با دانشگاه ماساریک جمهوری چک و شرایط پذیرش

دریافت مدرک تحصیلی از دانشگاه های معتبر بین المللی چون دانشگاه ماساریک (Masaryk University)؛ می تواند با ارزش ترین سرمایه گذاری شما برای رسیدن به جایگاه اجتماعی و یک آینده شغلی امیدورار کننده باشد. دانشگاه Masaryk  دومین دانشگاه بزرگ کشور چک است و نام آن در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار دارد.

در حال حاضر نیز برنامه های آموزشی خود را با استفاده از به روزترین و مدرن ترین فناوری های روز دنیا برگزار می کند. در حالی که میزان شهریه دریافتی آن از سایر دانشگاه های کشورهای اتحادیه اروپا پایین تر است و بورسیه های تحصیلی و امکانات قابل توجهی نیز در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد.

 در ادامه مطلب این دانشگاه را به صورت کامل به شما معرفی می کنیم؛ تمامی اطلاعات لازم برای اخذ پذیرش، تحصیل و دریافت بورسیه از آن را نیز در اختیار شما قرار می دهیم. در صورتی که بعد از مطالعه مقاله تمایل به تحصیل در جمهوری چک و  این دانشگاه داشتید، می توانید مراحل ثبت نام و پذیرش را از طریق مجموعه آسپیان انجام دهید که تنها نماینده رسمی دانشگاه های جمهوری چک در ایران است.

معرفی دانشگاه ماساریک

معرفی دانشگاه ماساریک

موسسه آموزش عالی ماساریک دومین دانشگاه بزرگ جمهوی چک است. این دانشگاه در سال 1919 در شهر برنو تاسیس شد. در حال حاضر نیز 10 دانشکده مختلف؛ همچنین 200 بخش، مؤسسه و کلینیک دارد و به عنوان یکی از مهم ‌ترین و معتبرترین مؤسسات آموزشی و دانشگاهی در اروپای مرکزی شناخته می ‌شود.

دانشکده های این دانشگاه در مرکز شهر برنو واقع شده اند. اکثریت قریب به اتفاق آن ها نیز در چند سال اخیر بازسازی شده اند و به مدرن ترین فناوری های آموزشی روز دنیا، مطابق با استانداردهای جهانی مجهز هستند. به همین دلیل دانشجویان دانشگاه ماساریک ، دوره های آموزشی خود را در کلاس های یک پردیس آموزشی و تحقیقاتی جدید و مدرن، همراه با امکانات آزمایشگاهی کلاس جهانی سپری می کنند.

سیستم مطالعاتی این دانشگاه نیز، به دانشجویان این امکان را می دهد تا اکثریت رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی را به صورت پیوسته تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری طی کنند. همچنین با توجه به روابط گسترده این دانشگاه با سایر دانشگاه های معتبر جهان و موسسات تحقیقاتی معتبر خارجی، به دانشجویان فرصت های آموزشی ویژه ای برای گذراندن چند ترم تحصیلی در معتبرترین دانشگاه های جهان داده می شود.  

آدرس دانشگاه ماساریک

موسسه آموزش عالی ماساریک در دومین شهر بزرگ جمهوری چک –شهر برنو- تاسیس شده است. این شهر در مرکز اروپا قرار دارد و ششمین شهر محبوب دانشجویی جهان به حساب می آید. زیرا برنو از معدود شهرهای جهان است که کیفیت بالای زندگی را در کنار هزینه ای بسیار مقرون به صرفه ارائه می دهد.

هزینه های پایین زندگی در برنو –در مقایسه با سایر شهرهای اتحادیه اروپا- به دانشجویان این اجازه را می دهد تا با بودجه بسیار مناسب، یک زندگی راحت در طول دوران تحصیل خود داشته باشند. میانگین هزینه ماهانه اقامت، غذا و حمل و نقل در شهر برنو به صورت تقریبی 350 یورو است.

مهلت پایانی اپلای در دانشگاه ماساریک

شروع هر سال تحصیلی در موسسه آموزش عالی ماساریک از سپتامبر هر سال است و شامل دو ترم تحصیلی پاییز و بهار می شود. دانشجویان برخی از دانشکده های این دانشگاه، این اجازه را دارند که سال تحصیلی خود را در ماه فوریه (ترم بهار) آغاز کنند.

مهلت درخواست در دانشکده های این دانشگاه نیز با یک دیگر متفاوت است که در جدول زیر زمان دقیق آن ها را به تفکیک دانشکده بیان می کنیم.

دانشکده

مهلت پایانی اپلای

دانشکده پزشکی

31 جولای
دانشکده علوم

31 مارس

دانشکده هنر

کارشناسی: 30 آوریل

کارشناسی ارشد – پذیرش در سپتامبر: 30 آوریل

کارشناسی ارشد – پذیرش فوریه: 31 اکتبر

دانشکده تعلیم و تربیت

کارشناسی: 28 فوریه

کارشناسی ارشد: 30 آوریل

دانشکده داروسازی

31 اوت

31 مه (دانشجویان غیر اتحادیه اروپا)

دانشکده اقتصاد و مدیریت

سپتامبر: 15 آوریل

فوریه: 15 اکتبر

دانشکده انفورماتیک

پذیرش سپتامبر: 15 آوریل

پذیرش فوریه: 15 اکتبر

دانشکده مطالعات اجتماعی

·       پذیرش سپتامبر با مدرک کارشناسی BA: 1 ژوئن

·       پذیرش فوریه با مدرک کارشناسی BA: 15 فوریه

·       کارشناسی ارشد – پذیرش سپتامبر: 30 آوریل

·       کارشناسی ارشد – پذیرش فوریه: 15 نوامبر

 

شرایط پذیرش در دانشگاه ماساریک

شرایط و صلاحیت های مورد نیاز برای پذیرش در این دانشگاه از یک دانشکده به دانشکده دیگر متفاوت است. لذا برای اطلاع از شرایط و جزئیات کامل، باید به وب سایت هر دانشکده مراجعه کنید. با این حال از مهمترین شرایط اخذ پذیرش در این دانشگاه در تمامی رشته های تحصیلی باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • در اختیار داشتن مدارک تحصیلی دوره های قبل

اصلی ترین شرط اخذ پذیرش این دانشگاه اتمام دوره تحصیلی قبلی و ارائه مدرک آن همراه با ریز نمرات تحصیلی است. دانشجویان بین الملل، در ابتدا باید این مدارک تحصیلی را به زبان انگلیسی ترجمه کنند؛ سپس برای دانشگاه ارسال کنند.

 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه

برای اخذ پذیرش دانشگاه ماساریک و تحصیل در آن به ویژه برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و … نیاز به شرکت و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است. آزمون ورودی این دانشگاه توسط مجموعه آسپیان در ایران برگزار می شود. برای آمادگی و کسب نمره قبولی در آن نیز می توانید در دوره های فاندیشن دانشگاه شرکت کنید که توسط مجموعه آسپیان در ایران برگزار می شود.

 • تسلط به زبان انگلیسی

تسلط داشتن دانشجویان بین الملل به زبان انگلیسی نیز از شروط اصلی اخذ پذیرش در این دانشگاه است. زیرا  تمامی دوره های برگزار شده در این دانشگاه برای دانشجویان بین الملل، به زبان انگلیسی تدریس می شود.

از مدارک زبان انگلیسی مورد قبول این دانشگاه می توان به مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5، مدرک آزمون CAE سطح B، مدرک آزمون CPE سطح C و … اشاره کرد.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه ماساریک

در صورت داشتن شرایط پذیرش، می توانید در بازه زمانی مشخص شده از طرف دانشگاه، مدارک لازم را برای درخواست پذیرش ارسال کنید. از جمله مدارکی که برای اخذ پذیرش این دانشگاه به آن احتیاج دارید نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارک تحصیلی ترجمه شده به همراه ریزنمرات تحصیلی
 • مدارک نمرات نتایج آزمون زبان مانند آیلتس ، تافل و …
 • مدرک قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • رزومه تحصیلی به روز شده
 • بیانیه هدف (SOP) (سندی که در آن خود را معرفی کرده و انگیزه خود برای درخواست و شرکت در برنامه انتخابی را شرح می دهد)
 • توصیه نامه (در صورت نیاز)
 • کپی پاسپورت

شهریه و کمک هزینه های تحصیلی دانشگاه ماساریک

شهریه موسسه آموزشی عالی ماساریک متناسب با دانشگاه و رشته تحصیلی انتخابی می تواند متفاوت باشد. در جدول زیر میزان شهریه این دانشگاه، به تفکیک دانشگاه بیان شده است.

نوع دانشگاه

میزان شهریه

دانشکده پزشکی

330,000 CZK (پزشکی عمومی)

360,000 CZK (دندانپزشکی)

هزینه تحصیل در دانشکده پزشکی به CZK پرداخت می شود. قیمت ها به یورو ممکن است بسته به نرخ فعلی ارز کمی متفاوت باشد.

دانشکده علوم

3000 یورو
دانشکده هنر

2500 یورو

دانشکده تعلیم و تربیت

2400 یورو
دانشکده داروسازی

7000 یورو

دانشکده اقتصاد و مدیریت

3500 یورو
دانشکده انفورماتیک

3000 یورو

دانشکده مطالعات اجتماعی

3000 یورو

 

بورسیه های تحصیلی دانشگاه ماساریک

موسسه آموزش عالی ماساریک در راستای تامین نیازهای دانشجویان بین المللی خود، کمک هزینه و بورسیه های تحصیلی متعددی را به آن ها ارائه می دهد. از جمله مهمترین این بورسیه های تحصیلی می توان به بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی زیر اشاره کرد:

 • بورسیه تحصیلی تازه واردان

موسسه آموزش عالی ماساریک در سال 2021 یک بورسیه تحصیلی جدید، تحت عنوان بورسیه تحصیلی تازه واردان ایجاد کرد. این بورسیه تحصیلی برای حمایت از دانشجویان بین الملل این دانشگاه که از کشورهای در حال توسعه در برنامه های تمام وقت انگلیسی زبان شرکت کرده اند، ایجاد شد.

مبلغ آن نیز  100000 CZK (حدود 3800 یورو) است و هزینه های تحصیلی دانشجو در سال اول تحصیل در دانشگاه ماساریک را پوشش می دهد؛ همچنین به دانشجویانی تعلق می گیرد که عملکرد تحصیلی بسیار عالی داشته باشند.  

 • کمک هزینه برای تامین مسکن دانشجو

موسسه آموزش عالی ماساریک در هر ترم تحصیلی کمک هزینه هایی را به دانشجویان واجد شرایط ارائه می دهد تا هزینه ای که صرف تامین مسکن در شهر برنو کرده اند، جبران شود. شروط اصلی دریافت این کمک هزینه این است که:

 • شما در یک برنامه تمام وقت ثبت نام کرده باشید.
 • برای اولین بار در دانشگاه ماساریک ثبت نام شده باشید.
 • آدرس و محل اقامت دائمی در شهر برنو نداشته باشید.

 در صورتی که شرایط دریافت این بورسیه را دارید، می توانید با مراجعه به مشاوران و متخصصان سایت آسپیان در ماه نوامبر برای ترم پاییز و در آوریل برای ترم بهار، درخواست خود برای دریافت این بورسیه تحصیلی را ثبت کنید.

 • بورسیه های ارائه شده از طرف دانشکده محل تحصیل

به جز کمک هزینه ها و بورسیه های تحصیلی دانشگاه ماساریک ،کمک هزینه های دیگری نیز توسط دانشکده های این دانشگاه، سازماندهی و به دانشجویان ارائه می شود. از جمله این دانشکده ها که می توانید برای دریافت بورسیه از آن ها درخواست دهید، عبارت اند از:

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده مطالعات اجتماعی
 3. دانشکده هنر
 4. دانشکده اقتصاد و مدیریت
 5. دانشکده انفورماتیک

علاوه بر بورسیه های بالا بورسیه های تحصیلی متعددی نیز نظیر بورسیه دولتی جمهوری چک، بورسیه Erasmus+ برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، بورسیه ویشه گراد و … نیز به دانشجویان این دانشگاه تعلق می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، یا ثبت درخواست برای دریافت این بورسیه های تحصیلی، با مشاوران و متخصصان ما در سایت آسپیان تماس بگیرید.

مجموعه آسپیان تنها نماینده رسمی دانشگاه های چک در ایران است و دانشگاه های این کشور کلیه مراحل ثبت نام و پذیرش دانشجویان بین الملل ایرانی را از طریق این مجموعه انجام می دهد.

خوابگاه های دانشگاه ماساریک

موسسه آموزش عالی ماساریک برای تامین رفاه حال دانشجویان خود 9 خوابگاه دانشجویی تاسیس کرده است. این خوابگاه ها در مناطق مختلف شهر برنو قرار گرفته اند و دارای اتاق هایی یک نفره، دو نفره، سه نفره و چهار نفره هستند. تعداد تخت های آن ها نیز در مجموع شامل 3844 تخت می شود؛ همچنین به تمامی امکانات رفاهی نظیر اینترنت، اتاق تلوزیون، سالن مطالعه، خشکشویی، یخچال در هر اتاق خوابگاه و … مجهز شده اند.

دانشجویان با توجه به سلیقه و فاصله خوابگاه تا دانشکده انتخابی محل تحصیل می توانند در یک خوابگاه مناسب ساکن شوند. به عنوان مثال خوابگاه دانشجویی کونیکووا در مرکز شهر قرار گرفته است و با دانشکده حقوق، دانشکده انفورماتیک و دانشکده علوم فاصله بسیار نزدیکی دارد. لذا سکونت در این خوابگاه برای دانشجویانی که در این دانشکده ها تحصیل می کنند، می تواند بهترین انتخاب باشد.

جمع بندی

دانشگاه ماساریک (Masaryk University) دومین دانشگاه بزرگ و معتبر جمهوری چک است. با انتخاب و اخذ پذیرش این دانشگاه، می توانید تحصیل در یک دانشگاه مدرن در قلب اروپا را تجربه کنید؛ با هزینه ای بسیار مقرون به صرفه مدرک تحصیلی خود را از یکی از معتبرترین دانشگاه های جهان کسب کنید. در طول دوران تحصیلی خود نیز در کنار استفاده از امکانات منحصر به فرد دانشگاه، برای کاهش هزینه های تحصیلی خود بورسیه شوید.

در صورتی که تمایل به تحصیل در این دانشگاه یا دیگر دانشگاه های جمهوری چک دارید؛ با دریافت مشاوره از متخصصان ما در مجموعه آسپیان می توانید خیلی سریع نامه پذیرش این دانشگاه را دریافت کنید.

Comments (2)

 • ولی زاده Reply

  درود بر شما
  من متاهل هستم ولی بدون بچه نداریم
  آیا میتونم ویزا همراه را بلافاصله بگیرم؟

  اردیبهشت 7, 1402 at 2:04 ب.ظ
  • nemati Reply

   وقتتون بخیر ویزا همراه معمولا چند ماه بعد از حضور شما در چک برای همراهتون صادر میشه و دریافت ویزای همراه هم تضمینی هست

   آبان 20, 1402 at 7:16 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *