آزمون USMLE

راهنمای کامل آزمون USMLE ( آزمون مجوز پزشکی در آمریکا)

در صورتی که رویای مهاجرت به خارج از کشور، به خصوص ایالات متحده آمریکا و طبابت در این کشور را دارید، باید در آزمون USMLE شرکت کنید. این آزمون، ویژه فارغ التحصیلان رشته پزشکی برگزار می شود که قصد تحصیل یا کار پزشکی در ایالات متحده آمریکا را دارند. تمامی علاقه مندان به تحصیل در رشته های تخصصی یا کار طبابت در آمریکا نیز، ملزم به شرکت در آن هستند.

به همین دلیل، ما در این مقاله از سایت مجموعه آسپیان سعی کردیم اطلاعات کاملی درباره آزمون USMLE ،شرایط و مراحل شرکت در آن؛ همچنین مباحث آزمون و هزینه امتحان USMLE را در اختیار شما قرار دهیم تا برای شرکت در این آزمون بهتر آماده شوید.

توجه داشته باشید که مجموعه آسپیان تنها نماینده رسمی دانشکده های پزشکی دانشگاه های چک در ایران است. هر ساله نیز زمینه پذیرش دانشجویان ایرانی متعددی را در دانشگاه های رنک بالای این کشور، نظیر دانشگاه چارلز، پالاتسکی و ماساریک و …؛ به ویژه در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و فیزیوتراپی فراهم می کند.

آزمون های ورودی و دوره های فاندیشن دانشگاه های این کشور نیز توسط مجموعه آسپیان در ایران برگزار می شود. لذا در صورتی که قصد تحصیل در هر کدام از رشته های پزشکی این کشور زیبا و مدرن اروپایی را دارید، با مشاوران و متخصصان ما تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را دریافت کنید.

اطلاعات درباره آزمون USMLE

خلاصه اطلاعات درباره آزمون USMLE

 • نام آزمون: USMLE
 • توضیحات: یک آزمون آنلاین است که شامل سه مرحله مختلف می شود. به صورت کلی نیز، از مراحل آن به عنوان مرحله اول، مرحله دوم (CK) و مرحله سوم USMLE نام برده می شود.
 • مناسب برای: دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته پزشکی که قصد تحصیل در رشته های تخصصی پزشکی یا کار پزشکی در ایالات متحده آمریکا را دارند.
 • تعداد کشورهایی که می توانند برای شرکت در آزمون درخواست دهند: ایالات متحده آمریکا، با این حال فارغ التحصیلان رشته پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد از تمامی کشورهای دنیا می توانند، برای شرکت در آزمون درخواست دهند.
 • محدوده امتیاز آزمون: 1 الی 300
 • میزان انعطاف پذیری: شما در هر مرحله از آزمون، می توانید حداکثر 3 بار در طی یک دوره 12 ماهه شرکت کنید. بعد از گذشت 12 ماه، در صورتی که بخواهید مجددا در آزمون شرکت کنید؛ باید حداقل 1 سال از اولین بار شرکت شما در آزمون یک مرحله خاص و حداقل 6 ماه از آخرین بار شرکت در آن مرحله از آزمون گذشته باشد.

علاوه بر این، شما نمی توانید مرحله ای را که قبلا پشت سر گذاشته اید را انتخاب کنید. بعد از قبولی در مرحله اول نیز، باید کل 3 مرحله را در طی 7 سال به پایان برسانید. در غیر این صورت کل مراحل آزمون را باید از ابتدا انجام دهید.

 • هزینه ثبت نام: متناسب با مرحله ای که در آن شرکت می کنید، تقریبا 610 الی 910 دلار خواهد بود.

اینفو آزمون USMLE

معرفی آزمون USMLE

USMLE مخفف عبارت “آزمون مجوز پزشکی در ایالات متحده آمریکا” (United States Medical Licensing Examination) است. این آزمون توسط فدراسیون هیئت‌ های پزشکی ایالتی (FSMB) و هیئت ملی معاینه ‌کنندگان پزشکی (NBME) حمایت و برگزار می شود. برای اولین بار نیز در اواخر دهه 1980 طراحی شده بود. اما در سال های 1992 و 1994 معرفی و اجرا شد تا سطح دانش متقاضیان تحصیل و کار پزشکی و طبابت در آمریکا را مورد سنجش قرار دهد.

از آن زمان تا کنون، آزمون USMLE به عنوان جایگزین دو مورد از پذیرفته شده ترین آزمون های مجوز پزشکی، یعنی آزمون جامع علوم پایه NBME؛ همچنین مجوز فدراسیون هیئت های پزشکی FLEX برگزار می شود. تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته پزشکی که رویای ادامه تحصیل یا طبابت در ایالات متحده آمریکا را دارند، نیز باید در این آزمون شرکت کنند.

مراحل آزمون USMLE

امتحان USMLE در سه مرحله برگزار می شود. مرحله دوم این آزمون تا سال 2020 دارای دو بخش CK (دانش بالینی) و CS (مهارت‌ های بالینی) بود. اما در مارس 2021، NBME و FSME اعلام کردند که بخش CS مرحله دوم، به صورت دائم لغو شده است.

علاوه بر این، مرحله سوم آزمون USMLE بر خلاف سایر مراحل، در طی 2 روز برگزار می شود که می توانید اطلاعات کامل هر کدام از آن ها را در جدول زیر مشاهده کنید:

مراحل آزمون نوع امتحان مهارت های ارزیابی شده مدت زمان آزمون تعداد سوالات
مرحله 1 USMLEآنلاینمفاهیم پایه علوم + کاربرد در عمل پزشکی 8 ساعت در 1 روز40 سوال در 7 بخش؛ در مجموع 280 سوال
مرحله 2 USMLEآنلاینمفاهیم علوم بالینی + کاربرد9 ساعت در یک روز316 سوال در 8 بخش

مرحله 3 USMLE

آنلاین

مفهوم علوم زیستی و بالینی + برنامه های کاربردی، مدیریت بیمار، مراقبت از آمبولانس و غیره
8 ساعت در روز اولروز اول: تقریبا 233 سوال در 6 بخش
9 ساعت در روز دومروز دوم: تقریبا 180 سوال در 6 بخش؛
همچنین 13 سوال شبیه سازی کیس مبتنی بر کامپیوتر

متقاضیان برای پاسخ به سوالات:

 • هر بخش از مرحله اول آزمون USMLE شصت دقیقه (به عبارتی برای هر سوال 90 ثانیه) فرصت دارند.
 • هر بخش از مرحله دوم آزمون، شصت دقیقه (91 ثانیه برای هر سوال) وقت دارند.
 • مرحله سوم آزمون، در روز اول 60 دقیقه و در روز دوم 45 دقیقه فرصت دارند. علاوه بر این، در روز دوم 10 الی 20 دقیقه نیز برای پاسخگویی به سولات “شبیه سازی کیس مبتنی بر کامپیوتر” به دانشجویان وقت داده می شود.

مرحله اول آزمون USMLE

در مرحله اول این آزمون، دانش شما درباره اصول علوم پایه، نظیر آناتومی، بیوشیمی، علوم رفتاری، میکروبیولوژی، فارماکولوژی، آسیب شناسی و فیزیولوژی ارزیابی می شود. علاوه بر این، دانش شما در زمینه های بین رشته ای چون ژنتیک، تغذیه و ایمونولوژی نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

مرحله دوم آزمون USMLE

در این مرحله از آزمون، توانایی شما در به کارگیری دانش و مهارت پزشکی؛ همچنین درک علم بالینی که برای مراقبت از بیماران حیاتی و الزامی است، مورد بررسی و سنجش قرار می گیرد. علاوه بر این، این مرحله از آزمون، بر پیشگیری از بیماری ها و ارتقای سلامت تاکید دارد.

لذا شامل 45 دقیقه استراحت و یک آموزش اختیاری 15 دقیقه نیز می شود.

مرحله سوم آزمون USMLE

مرحله سوم، یک آزمون 2 روزه است و با هدف ارزیابی نهایی توانایی های شما در به کارگیری دانش پزشکی؛ همچنین درک علم بالینی و زیست پزشکی در یک محیط بدون نظارت برگزار می شود. تاکید اصلی آن نیز بر مدیریت بیمار در محیط‌های سرپایی است. به همین دلیل نیز ارزیابی می کند که آیا شما توانایی لازم برای پذیرفتن مسئولیت ارائه مراقبت‌ های پزشکی اولیه به صورت مستقل را دارید یا خیر.

این مرحله از آزمون USMLE در 2 روز برگزار می شود. در روز اول، آزمون 232 سوال چند گزینه ای دارد که در 6 بخش مختلف در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. هر بخش نیز شامل 38 تا 39 سوال می شود و دانشجویان 60 دقیقه فرصت دارند تا به آن ها پاسخ دهند.

مهلت پاسخگویی به آزمون مرحله 3 در روز اول به صورت کلی 7 ساعت است که شامل 45 دقیقه استراحت؛ همچنین یک آزمون اختیاری 5 دقیقه ای می شود.

روز دوم آزمون USMLE نیز 9 ساعت طول می کشد. 5 دقیقه از آن، به یک آزمون اختیاری اختصاص دارد و 45 دقیقه از آن نیز مربوط به زمان استراحت است. بیشترین زمان نیز صرف پاسخگویی به 180 سوال چندگزینه ای این آزمون می شود. این 180 سوال در 6 بخش مختلف در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. هر بخش نیز تقریبا 30 سوال دارد و دانشجویان باید در 45 دقیقه به سوال هر بخش پاسخ دهند.

علاوه بر این، در روز دوم، یک آزمون 7 دقیقه ای CCS نیز از متقاضیان گرفته می شود. در پی این آزمون، متقاضیان باید به 13 سوال شبیه سازی پاسخ دهند. برای پاسخگویی به آن ها نیز 10 الی 20 دقیقه فرصت داده می شود.

آزمون پزشکی آمریکا

شرایط شرکت در آزمون USMLE

برای اینکه بتوانید در این آزمون شرکت کنید، شرایطی وجود دارد که عبارت اند از:

 • شرایط شرکت در آزمون مرحله 1 و 2 USMLE

برای شرکت در آزمون مرحله 1 و 2 لازم است که یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • به صورت رسمی در یکی از دانشکده های پزشکی ایالات متحده آمریکا یا کانادا تحصیل کرده باشید و در نهایت مدرک MD دریافت کنید. دانشکده های پزشکی آمریکا یا کانادا باید توسط کمیته رابط در آموزش پزشکی یا LCME، نهاد اعتبار بخشی برنامه های MD در دو کشور، تایید شده؛ همچنین از نظر وزارت آموزش ایالات متحده اعتبار داشته باشد تا بتوانید در آزمون USMLE شرکت کنید.
 • به صورت رسمی در یکی از دانشکده های پزشکی ایالات متحده آمریکا ثبت نام یا فارغ التحصیل شوید که در نهایت به شما مدرک DO می دهد. چنین دانشکده ای باید به وسیله انجمن استئوپاتی آمریکا (AOA)، کمیسیون اعتباربخشی کالج استئوپاتی (COCA)، ؛ همچنین نهاد اعتباربخشی برای مؤسسات آموزشی استئوپاتی در ایالات متحده به رسمیت شناخته شود؛ علاوه بر این، توسط وزارت آموزش ایالات متحده نیز دارای اعتبار باشد.
 • در یکی از دانشکده های پزشکی مشغول به تحصیل یا فارغ التحصیل شوید که نام آن در فهرست راهنمای جهانی دانشکده ‌های پزشکی یا WDOMS به ثبت رسیده است. چنین دانشکده ای باید معیارهای واجد شرایط بودن کمیسیون آموزشی برای فارغ التحصیلان پزشکی خارجی (ECFMG) را برآورده کند.

شرایط شرکت در مرحله 3 آزمون USMLE

برای شرکت در مرحله سوم این آزمون باید از تمامی شرایط زیر برخوردار باشید:

 • مدرک MD یا معادل آن نظیر MBBS را از یک دانشکده پزشکی معتبر از نظر کمیته ارتباط آموزش پزشکی ( LCME ) در آمریکا یا کانادا دریافت کنید.
 • مدرک پزشکی DO از یک دانشکده پزشکی در ایالات متحده آمریکا را داشته باشید که مورد تایید AOA است. یا اینکه مدرک MD یا معادل آن نظیر MBBS را از یکی دانشکده های پزشکی جهان ارائه دهید که نام آن در فهرست WDOMS قرار دارد. علاوه بر این باید گواهی نامه ECFMG را نیز در اختیار داشته باشید.
 • امتحانات مرحله 1 و 2 آزمون USMLE را با موفقیت بگذرانید.

قبل از ثبت نام در USMLE، به یاد داشته باشید که تایید کنید، نام دانشکده ای که در آن مشغول به تحصیل یا فارغ التحصیل شده اید، در فهرست راهنمای جهانی دانشکده ‌های پزشکی ((WDOMS ذکر شده است. برای بررسی این موضوع، می توانید به سایت رسمی WDOMS مراجعه کنید و در قسمت جست و جوی فهرست جهانی، نام دانشکده خود را قرار دهید و نتیجه را مشاهده کنید.

مباحث درسی آزمون USMLE

در ادامه یک دسته بندی از بودجه بندی های درسی USMLE را به صورت گام به گام در هر مرحله، به همراه میزان درصد سوالات هر مبحث بیان می کنیم:

 • بودجه بندی سوالات در مرحله 1

مباحث درسی مرحله اول این آزمون، عمدتا شامل موضوعاتی می شود که دانشجویان در طی دو سال اول تحصیلی خود در دانشکده پزشکی، آن ها را  آموزش می بینند. در اینجا اطلاعات کامل هر موضوع به همراه درصد تقریبی سوالات آن را بیان می کنیم:

مباحث و موضوعاتدرصد سوالات
اصول کلی علوم پایه15٪ تا 20٪
فرآیندها و اختلالات چند سیستمی

15٪ تا 20٪
آمار زیستی و اپیدمیولوژی
سلامت جمعیت
علوم اجتماعی
سیستم ایمنی60 تا 70 درصد
سیستم عصبی و حواس خاص
پوست و بافت زیر جلدی
دستگاه تنفسی
بارداری، زایمان و نفاس
تولید مثل و پستان زن
تولید مثل مردانه
سیستم غدد درون ریز
سیستم شبکه ای خون و لنفاوی
سیستم قلبی عروقی
سیستم اسکلتی عضلانی
سلامت رفتاری
دستگاه گوارش
کلیه و سیستم ادراری
Abnormal Processes55٪ تا 60٪
Normal Processes10٪ تا 15٪
Principles of Therapeutics15٪ تا 20٪
سایر موارد10٪ تا 15٪

 • بودجه بندی سوالات در مرحله 1 آزمون USMLE

در جدول زیر می توانید مباحث درسی و میزان درصد سوالات آن در مرحله دوم USMLE (CK) را مشاهده کنید:

مباحث و موضوعاتدرصد سوالات
اصول کلی علوم پایه1٪ الی  3٪
سلامت جمعیت / آمار زیستی و اپیدمیولوژی
1٪ تا 5٪
تفسیر ادبیات پزشکی
سیستم ایمنی
85٪ تا 95٪
فرآیندها و اختلالات چند سیستمی
سیستم های شبکه ای خون و لنفاوی
سیستم غدد درون ریز
سلامت رفتاری
سیستم تولید مثل مردان
سیستم تولید مثل و سینه زن
سیستم عصبی و حواس خاص
سیستم های کلیوی و ادراری
پوست و بافت زیر جلدی
دستگاه گوارش
سیستم اسکلتی عضلانی
دستگاه تنفسی
سیستم قلبی عروقی

 • بودجه بندی سوالات در مرحله 3 آزمون USMLE

مباحث و موضوعات امتحانی و میزان درصد سوالات آن ها در مرحله سوم این آزمون عبارت اند از:

مباحث و موضوعاتروز اول (Foundations of Independent Practice)روز دوم (Advanced Clinical Medicine)
ارتباطات و حرفه ای گرایی8٪ تا 12٪
دانش پزشکی / مفاهیم علمی 18٪ تا  22٪
تمرین مبتنی بر سیستم / ایمنی بیمار و یادگیری مبتنی بر تمرین22٪ تا 27٪
مراقبت از بیمار: تشخیص


40٪ تا 45٪
-
1. تاریخچه / معاینه فیزیکی
2. مطالعات آزمایشگاهی/تشخیصی
تشخیص بیماری
پیش شناخت، پیش آگهی بیماری-20٪ تا 25٪
مراقبت از بیمار: مدیریت-
75٪ تا 80٪
1. حفظ سلامت/پیشگیری از بیماری
2. دارو درمانی
3. مدیریت ترکیبی
4. نظارت بر عود بیماری
5. مداخلات بالینی

مراحل شرکت در آزمون

مراحل شرکت در آزمون USMLE

به عنوان یک دانشجوی بین المللی که قصد شرکت در این آزمون را دارید، باید مراحلی را طی کنید که عبارت اند از:

 1. یک حساب کاربری در سایت ECFMG ایجاد کنید.

در مرحله اول باید به وب سایت ECFMG به نشانی https://www.ecfmg.org مراجعه کنید. سپس با کلیک بر روی ‘I want to apply for ECFMG Certification tab’ درخواست خود برای دریافت شماره شناسایی USMLE/ECFMG را به ثبت برسانید.

بعد از آن، شما به پنجره جدیدی هدایت می شوید که یک فرم در اختیار شما قرار می دهد. مشخصات خود را در فرم وارد کرده و آن را ارسال کنید. پس از تقریبا دو هفته، شما می توانید شناسه و رمز عبور ECFMG خود را دریافت کنید. شما می توانید رمز خود را تغییر دهید.

 1. مراحل لازم برای ثبت نام در مرحله 1 USMLE را انجام دهید.

به حساب کاربری خود در ECFMG وارد شوید و تب ” begin new application” را انتخاب کنید. تمامی مشخصات خود را در فرم داده شده وارد و هزینه آزمون USMLE را بپردازید. علاوه بر این، سعی کنید دوره خود را هوشمندانه انتخاب کنید. توجه داشته باشید که به صورت معمول یک دوره 3 ماهه در اختیار شما قرار داده می شود که می توانید آزمون خود را در طی این دوره برنامه ریزی کنید.  

 1. فرم 183 را پر کنید.

بعد از پرداخت کردن هزینه آزمون USMLE ،می توانید لینک فرم 183 را در همان صفحه ببینید. فرم را پر کرده و به دست رئیس دانشکده پزشکی خود برسانید تا آن را مهر و امضا کند. توجه داشته باشید که امضای رئیس با سوابق و شرایط ECFMG مطابقت داشته باشد. این موضوع را نیز به کارکنان دانشکده پزشکی خود، گوشزد کنید. زیرا در صورت مطابقت نداشتن امضاها، فرم شما پذیرفته نخواهد شد.

 1. فرم 183 را به Philadelphia ارسال کنید.

پس از آنکه فرم 183 را پر کردید، باید آن را به آدرس زیر ارسال کنید که عبارت اند از:

IWA

ECFMG

3624 Market Street

Philadelphia, PA 19104-2685

USA

توجه داشته باشید که پاکتی که در آن فرم را پست می کنید، دارای مهر ریاست دانشکده باشد. به صورت معمول، دانشکده پزشکی شما با این موضوعات آشنایی دارد.

 1. منتظر کارت شرکت در آزمون USMLE باشید.

2 تا 3 هفته بعد از ارسال فرم 183، ECFMG یک ایمیل برای شما ارسال می کند که حاوی کارت برنامه ریزی شما برای شرکت در آزمون خواهد بود. این مدرک بسیار مهم است و باید در روز امتحان آن را به همراه داشته باشید.

 1. زمان و مکان شرکت در آزمون را در مرکز پرومتریک رزرو کنید.

در این مرحله، می توانید به وب ‌سایت Prometric مراجعه کنید که سیستم امتحانات رسمی و مسئول برگزاری تمامی آزمون‌ های USMLE است. در این وب سایت شما باید آزمون USMLE ،محل آزمون؛ همچنین تاریج ترجیحی امتحان خود در دوره واجد شرایط را انتخاب کنید. سپس با وارد کردن مشخصات ذکر شده در کارت برنامه ریزی، فرایند رزرو را تکمیل کنید.

هزینه آزمون USMLE در مرحله 1 و 2

دانشجویان رشته پزشکی از موسسات معتبر LCME یا AOA یا فارغ التحصیلان دانشکده های پزشکی در ایالات متحده آمریکا یا کانادا، باید ثبت نام خود در USMLE را از طریق وب سایت NBME انجام دهند. هزینه های ثبت نام برای این دسته از دانشجویان در مرحله 1 و 2 آزمون، به شرح زیر خواهد بود:

نوع هزینههزینه ثبت نام در مرحله 1 USMLEهزینه ثبت نام در مرحله 2 USMLE
هزینه درخواست975 دلار975 دلار
هزینه های مربوط به زمان بندی و برنامه ریزی مجددتا 604 دلارتا 604 دلار

سایر دانشجویان رشته پزشکی نیز که در دیگر دانشکده های پزشکی جهان مشغول به تحصیل یا از آن ها فارغ التحصیل شده اند؛ باید ثبت نام خود در آزمون USMLE را از طریق وب سایت  ECFMG انجام دهند. هزینه درخواست از طریق وب سایت  ECFMGنیز 150 دلار خواهد بود.

علاوه بر این، هزینه های دیگری نیز برای ثبت نام در مرحله 1 و 2 آزمون وجود دارد که می تواند شامل موارد زیر باشد:
نوع هزینههزینه ثبت نام در مرحله 1 USMLEهزینه ثبت نام در مرحله 2 USMLE
هزینه برای تمدید دوره70 دلار70 دلار
هزینه تغییر دادن منطقه آزمون85 دلار85 دلار
هزینه برای بررسی کردن مجدد نمرات80 دلار80 دلار
هزینه مرتبط با نمودار آزمون ECFMG50 دلار برای هر فرم درخواست (حداکثر سه نسخه)-
هزینه مربوط به نمودار تاریخچه ECFMG CSA50 دلار برای هر فرم درخواست (حداکثر سه نسخه)-
هزینه مربوط به کاغذ رونوشت USMLE70 دلار برای هر یک رونوشت(حداکثر 10 رونوشت لازم است)70 دلار برای هر یک رونوشت (حداکثر 10 رونوشت لازم است.)
رونوشت USMLE برای انتقال دادن الکترونیکی به ERAS80 دلار در هر جلسه ERAS80 دلار برای هر جلسه ERAS

هزینه آزمون USMLE در مرحله 3

بعد از پاس کردن مراحل 1 و 2، نوبت به ثبت نام در مرحله سوم آزمون می رسد. ارسال درخواست برای شرکت در مرحله سوم USMLE باید از طریق وب سایت FSMB انجام شود. هزینه های پرداخت نیز شامل دو مورد زیر خواهد بود:

 • هزینه درخواست: 895 دلار
 • هزینه های مربوط به زمان بندی و برنامه ریزی مجدد آزمون: متغییر است.

نتیجه گیری

کسب مدرک رشته پزشکی از یکی از دانشگاه های معتبر جهان در خارج از کشور نظیر دانشگاه چارلز جمهوری چک؛ می توانید شما را در مسیر شغلی دلخواهتان قرار دهد. مدارک دانشگاهی این کشور از نظر ایالات متحده آمریکا به رسمیت شناخته می شوند. اخذ پذیرش و تحصیل در آن ها نیز برای دانشجویان ایرانی، روند ساده تر و راحت تری دارد.

مجموعه آسپیان نیز به عنوان تنها نماینده رسمی دانشگاه های چک در ایران، تمامی مراحل اخذ پذیرش، دریافت ویزا و … برای تحصیل در این کشور را برای شما فراهم می کند. لذا در صورت تمایل به تحصیل در جمهوری چک، می توانید برای دریافت اطلاعات لازم، با مشاوران و متخصصان ما در مجموعه آسپیان تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *