قلعه پراگ جمهوری چک

همه چیز درباره قلعه پراگ جمهوری چک

شهر پراگ پایتخت کشور جمهوری چک، یکی از آن مکان هایی است که به نظر می رسد مستقیماً از درون یک افسانه بیرون کشیده شده است. به طور خاص، قلعه پراگ، یکی از مکانهایی است که این نظریه را ثابت می کند. مجموعه این قلعه ها از قرن 9 میلادی وجود داشته اند. این مکان تبدیل به یک نقطه توریستی محبوب و کانونی برای عکس‌های متمایز در اینستاگرام شده است. قلعه پراگ مانند هر مکان تاریخی قدیمی، اسرار خود را دارد. برای خواندن آنها، با مجموعه آسپیان در این مقاله همراه باشید.

خصوصیات اصلی قلعه پراگ

قلعه پراگ، Pražský hrad، همچنین به نام Hradčany شناخته می شود. قلعه پراگ نام مجموعه ای از کاخ ها، کلیساها، دفاتر، استحکامات، حیاط ها و باغ ها در شهر پراگ است که تقریباً 110 هکتار (45 هکتار) را پوشش می دهد. قلعه تاریخی پراگ به احتمال زیاد در حدود سال 880 توسط شاهزاده Bořivoj از سلسله Premyslid (Přemyslovci) تأسیس شد. طبق کتاب رکوردهای جهانی گینس، قلعه پراگ بزرگترین مجموعه قلعه منسجم در جهان است که مساحت آن تقریباً 70000 متر مربع ( در حدود 570 متر  طول و حدود 130 متر عرض) است.

این مکان که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، از ترکیبی در مقیاس بزرگ از کاخ‌ ها و ساختمان ‌های کلیسایی با سبک ‌های مختلف معماری، از بقایای ساختمان ‌های سبک رومی از قرن 10 تا تغییرات گوتیک در قرن 14 تشکیل شده است. معمار معروف اسلوونیایی جوسیپ پلچنیک در زمان جمهوری اول (1918-1938) مسئول بازسازی های گسترده این قلعه بود. از زمان انقلاب مخملی، قلعه تاریخی پراگ تحت تعمیرات و بازسازی های قابل توجه و مداوم بوده است. این قلعه قبلا مقر پادشاهان بوهم بوده و در حال حاضر اقامتگاه رسمی رئیس جمهور جمهوری چک است.

قلعه پراگ

قلعه چیست؟

قلعه، حصار و یا همان دژ قرون وسطایی، به طور کلی محل سکونت پادشاه یا ارباب سرزمینی است که قلعه در آن قرار دارد. قلعه به معنای ساختمانی محکم و بلند با برج ‌هایی برای دیده ‌بانی نیز هست. این قلعه ها معمولا به عنوان جایگاه دفاعی در برابر هجوم دشمن یا زندان یا مقر حکام به کار می ‌رفته ‌است. سنگرهایی که با این عملکرد طراحی شده اند، در سراسر جهان از جمله در ژاپن، هند و سایر کشورها ساخته شده اند. واژه قلعه، گاهی به کارهای خاکی ماقبل تاریخ (مانند قلعه دختر در انگلستان) اطلاق می شود. همچنین در اشکال مختلف زبانی (مانند قلعه، کاستلو و بورگ)، به عمارت های شاهزاده یا کرسی های روستایی نیز اطلاق می شود.

تاریخچه قلعه پراگ

تاسیس قلعه پراگ به اواخر قرن نهم و زمان سلطنت Bořivoj، اولین شاهزاده مسیحی بوهمیا بر می گردد. کلیسایی که به کلیسای سنت جورج تبدیل شد در حدود سال 920 شروع به کار کرد. باسیلیکا هنوز به عنوان یک بنای یادبود از معماری رومی باقی مانده است. سنگ بنای کلیسای جامع سنت ویتوس در سال 1344 به دستور چارلز چهارم، پادشاه آینده بوهمیا و امپراتور روم مقدس بر روی تپه هرادچانی گذاشته شد. معمار Petr Parléř به سبک گوتیک کلیسای جامع را بازسازی نمود، اما ساخت تا سال 1929 تکمیل نشد. طاق کلیسای جامع از جواهرات تاج بوهم محافظت می کند، که معمولاً در معرض دید عموم قرار نمی گیرند.

کاخ سلطنتی قدیمی در قرن دوازدهم توسط شاهزاده سوبسلاو با سنگ کاری رومی ساخته شد تا جایگزین ساختمان های چوبی اولیه قصر شود. این بنا توسط چارلز چهارم و پسرش ونسلاس چهارم بزرگتر شد و پس از سال 1483 توسط ولادیسلاو دوم بطور اساسی بازسازی شد. سالن ولادیسلاو (1493-1510) اتاقی در کاخ سلطنتی قدیمی است که توسط معمار بندیکت راید طراحی شده است. این کاخ هم ویژگی‌های معماری گوتیک پسین و هم ویژگی‌های معماری رنسانس را نمایش می دهد. کاخ سلطنتی جدید که به تدریج در اواخر قرن شانزدهم و اوایل قرن هفدهم شکل گرفت، اکنون دفاتر دولتی چک را در خود جای داده است. اتاق تاج و تخت، تالار اسپانیایی و دیگر تالارهای بزرگ، میزبان مراسم رسمی هستند.

تاریخچه قلعه پراگ

قسمت های مختلف قلعه تاریخی پراگ

درست در شمال بخش مستحکم قلعه گلدن لین، خیابانی از خانه‌های ردیفی کوچک است که در اصل برای کیمیاگران سلطنتی و دیگر خادمان قلعه ساخته شده‌اند. فرانتس کافکا، نویسنده بزرگ، از سال 1916 تا 1917 در آنجا زندگی می کرد. گلدن لین توسط دو برج گرد احاطه شده است: برج دالیبورکا (در سمت شرق) و برج سفید جدید (در غرب). هر دو در قرن پانزدهم ساخته شدند و زندان های بدنامی بودند. دورتر از شمال، آن سوی خندق گوزن (دره ای که زمانی گوزن در آن نگهداری می شد)، باغ سلطنتی قرار دارد.

در امتداد لبه جنوبی آن تالار بازی توپ (1567–1569) قرار دارد که به عنوان سالن بدنسازی ساخته شد، اما اکنون برای نمایشگاه ها و کنسرت های مختلف استفاده می شود. در نزدیکی آن کاخ تابستانی (1538-1560؛ گاهی اوقات کاخ تابستانی Belvedere یا ملکه آنا نامیده می شود) قرار دارد که به سبک رنسانس ساخته شده است.

قلعه پراگ در کجا واقع شده است؟

قلعه پراگ در قلب مرکز تاریخی شهر پراگ قرار دارد. مجموعه قلعه بزرگ پراگ با مساحت 110 جریب، Hradčany نیز نامیده می شود. قلعه تاریخی پراگ نامی است که نام جمعی از تمام کاخ ها، ادارات، ساختمان ها، کلیساها و باغ هایی است که زیر مجموعه آن قرار دارد. پل چارلز که در ساحل رودخانه ولتاوا ساخته شده است، قلعه باستانی را به شهر قدیمی و سایر مناطق مجاور متصل می کند. این مکان تقریباً 12.2 کیلومتر از فرودگاه واتسلاو هاول پراگ یا فرودگاه PRG فاصله دارد.

قلعه پراگ در کجا

رازهای جذاب درباره قلعه پراگ

از پنجره بیرون انداخته شدن

کلمه defenestration در زبان انگلیسی، که به معنای بیرون پرتاب کردن کسی از پنجره است، برای یک حادثه در سال 1618 در قلعه پراگ اختراع شد. یک سال قبل، مقامات کاتولیک رومی، دو کلیسای کوچک پروتستان جدید را تعطیل کردند. مدافعان حقوق پروتستان خشمگین شده و خواستار محاکمه در اتاق شورا در قلعه شدند و پیروز شدند. آنچه بعداً اتفاق افتاد، در تاریخ ثبت شد: دو نایب السلطنه کاتولیک و منشی آنها – که همگی به دلیل نقض حق آزادی مذهبی، مجرم شناخته شدند – از پنجره بیرون انداخته شدند. خوشبختانه، انبوهی از کود اسب باعث شد که آنها صدمه نبینند.

جواهرات Bohemian Crown

جواهرات Bohemian Crown که در یک اتاق از کلیسای جامع سنت ویتوس قرار دارند، شامل تاج سنت ونسلاس، عصای سلطنتی و ردای تاجگذاری است. هم درِ اتاق و هم گاوصندوق آهنی داخل، دارای هفت قفل هستند که کلید های آن را هفت نفر از جمله رئیس جمهور، نخست وزیر و اسقف اعظم پراگ نگه می دارند. فقط رئیس جمهور می تواند نمایش عمومی این جواهرات را درخواست کند. معمولاً هر پنج سال یک بار، این جواهرات را در نمایشگاه قرار می دهند. برای این نمایش، هر هفت دارنده کلید، باید برای فرآیند باز کردن قفل به قلعه بروند.

سازمان‌دهنده مهم هولوکاست

راینهارد هایدریش، یک سازمان‌دهنده مهم هولوکاست، از سال 1941 دادگاهی را در قلعه پراگ برگزار کرد. او توسط هیتلر برای حکومت بر مردم چک بوهمیا-موراویا منصوب شد. مردم وحشت زده جمهوری چک، به او لقب قصاب پراگ را دادند. اما گروهی از مقامات دولتی چک در تبعید تصمیم گرفتند که دست به اقدامی بزنند و طرحی به نام عملیات Anthropoid برای ترور هایدریش طراحی کنند. در ماه مه 1942، دو سرباز چک با چتر نجات به کشور برگشتند و به سمت پراگ رفتند.

در آنجا سوار دوچرخه شدند و به سمت قلعه رفتند. وقتی قصاب را در ماشین بنز مرسدس خود دیدند، تیراندازی کرده و نارنجک ها را به سمت او پرتاب کردند. هایدریش یک هفته بعد بر اثر جراحات درگذشت و فیلم Anthropoid محصول 2016 بر اساس این داستان باور نکردنی، ساخته شده است.

کلیسای جامع سنت ویتوس

کلیسای جامع سنت ویتوس دارای گسترده ترین گنجینه کلیسا در جمهوری چک و در میان بزرگترین مجموعه ها در اروپا است. تاریخ برخی از این گنجینه ها را می توان به اوایل قرون وسطی ردیابی کرد، اما یک یادگار به طور خاص برجسته است: بازوی سنت ویتوس، یک سیسیلی که در زمان سرکوب مسیحیان توسط امپراتورهای روم، کشته شد. سال‌ها بعد، در اواخر قرون وسطی، مردم کشورهایی مانند آلمان و لتونی جشن ویتوس را با رقصیدن بر سر مجسمه او، جشن گرفتند. امروزه، او به عنوان حامی رقصندگان و همچنین بیماران صرع شناخته می ‌شود و گفته می‌شود که از صاعقه محافظت می‌ کند.

بزرگترین قلعه باستانی جهان

مجموعه قلعه پراگ بسیار بزرگ و مساحت آن 753474 فوت مربع است. طبق کتاب رکوردهای جهانی گینس، این قلعه، بزرگترین قلعه باستانی جهان شناخته می شود. این مجموعه تا محله کوچک یا مالا استرانا امتداد می یابد، جایی که چندین قلعه و کاخ در آن یافت می شود. کاخ والنشتاین، برای نمونه، خانه مجلس سنای چک و شامل 26 خانه و شش باغ است.

باغی از گیاهان گرمسیری

در قرن شانزدهم، رودولف دوم باغی از گیاهان گرمسیری، از جمله درختان مرکبات، در قلعه پراگ داشت. این سنت امروز در Orangery، یک گلخانه شیشه ای لوله ای شکل که در سال 1999 در باغ سلطنتی ساخته شد، ادامه دارد. این ساختار سه قسمتی که توسط اولگا هاولووا – رئیس جمهور وقت، همسر اول واتسلاو هاول – طراحی شده بود، فضایی برای جوانه زدن، رشد و نگهداری گیاهان مختلف استوایی و میوه های مدیترانه ای دارد. در ماه های تابستان به روی بازدید کنندگان باز است.

گلدن لین

گلدن لین، یک خیابان کوچک درست در پشت قلعه تاریخی پراگ، دارای ردیف های جذابی از خانه های کوچک است. این روزها فروشگاه های سوغاتی و کتابفروشی ها برخی از طبقات پایین را اشغال کرده اند. در سال‌ های پایانی قرن شانزدهم، کیمیاگران تحت فرمان امپراتور رودلف سوم در اینجا زندگی می‌کردند و بنا بر گزارش ‌ها سعی داشتند فلز را به طلا تبدیل کنند. مدت ‌ها بعد، فرانتس کاکفا از سال 1916 تا 1917 با خواهرش در خانه شماره 22 زندگی کرد. کافکا در این مدت، داستان‌ های کوتاهی برای «پزشک روستایی» نوشت و برای نوشتن کتاب «قصر» نیز، در طول اقامتش در گلدن لین الهام گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *