شهر برنو

آشنایی با شهر برنو دومین شهر بزرگ جمهوری چک

شهر برنو ،دومین شهر بزرگ جمهوری چک به حساب می آید. این شهر جایگزین بسیار مناسبی برای مهاجرانی است که قصد سکونت در پراگ (پایتخت چک) را ندارند. زیرا در مقایسه با پراگ، آرام تر، زندگی در آن نیز ارزان تر و راحت تر است؛ همچنین فاصله بسیار نزدیکی با پایتخت های اصلی اروپای مرکزی دارد. به همین دلیل بر آن شدیم تا در ادامه مطلب به معرفی آن می پردازیم و تمامی اطلاعات لازم درباره آن را در اختیار شما قرار می دهیم.

معرفی شهر برنو

برنو، شهری در جنوب شرقی جمهوری چک است و دومین شهر بزرگ این کشور به حساب می آید. جمعیت آن نیز با توجه به تعداد بالای مهاجران، پیوسته در حال رشد است.

این شهر یک محیط کاملا آرام و امن برای زندگی دارد؛ همچنین از تمام امکانات رفاهی یک شهر مدرن نظیر سیستم حمل و نقل عمومی توسعه یافته و … برخوردار است. از نظر جغرافیایی نیز در موقعیت بسیار مناسبی قرار دارد و فاصله آن با شهر پراگ؛ همچنین سایر پایتخت های اروپای مرکزی نظیر وین بسیار نزدیک است.

به همین دلایل، مهاجرانی که به برنو نقل مکان می کنند، از کیفیت بالای زندگی در این شهر بسیار راضی هستند. تلاش برای یادگیری فرهنگ و زبان مردم محلی چک نیز، به آن ها کمک می کند تا خیلی سریع تر با مردم شهر ارتباط برقرار کنند.

شهر برنو جمهوری چک

شهر برنو جمهوری چک

 • جوان ترین شهر چک (از هر 5 نفر در برنو یک نفر دانشجو است)
 • سی و چهارمین مکان برتر برای زندگی در اروپا
 • کیفیت بالای زندگی
 • قیمت مقرون به صرفه زندگی
 • دارای بهترین سیستم حمل نقل عمومی
 • چهاردهمین مکان برتر از نظر خدمات درمانی در اروپا
 • هشتمین مکان امن در جهان
 • هجدهمین کشور شاد جهان

زندگی در شهر برنو به عنوان یک مهاجر

برنو در دهه گذشته به طور پیوسته دسترسی بین المللی خود را بهبود بخشیده است. به همین دلیل مهاجرانی که امروزه وارد این شهر می شوند، خیلی سریع تر و راحت تر در آن سکونت پیدا می کنند. علاوه بر این از آنجایی که این شهر، نرخ بیکاری بسیار پایینی دارد، پیدا کردن کار در برنو برای مهاجران، کار چندان سختی نیست.

دانشگاه ها و آموزشگاه های متعددی در این شهر برای آموزش زبان خارجی و تحصیل در چک وجود دارد. فناوری اطلاعات نیز بخش بسیار قوی و مهمی از اقتصاد محلی این شهر را تشکیل می دهد.

علاوه بر این شهر برنو پارک و فضاهای سرسبز کوچک و بزرگ زیادی دارد. اتصالات قطار و اتوبوس نیز فضای بسیار مناسبی برای سفرهای یک روزه به مناطق اطراف شهر فراهم کرده اند.

دوستداران فرهنگ و ادب نیز می توانند اوقات فراغت خود را در تعداد زیادی از تئاتر، موزه و گالری های برنو بگذرانند. البته از آنجایی که برنو، یکی از بزرگترین مراکز نمایشگاهی در اروپا به حساب می آید؛ همیشه دارای نمایشگاه هایی است که می توان در آن ها شرکت کرد.

آب و هوا در شهر برنو

آب و هوای برنو، معتدل و با چهار فصل کاملا متفاوت است. تابستان های این شهر می تواند بسیار گرم باشد و دمای آن در ماه های ژوئن تا آگوست به 30 درجه سانتی گراد می رسد. به همین دلیل مهاجران این شهر، باید در طول فصل تابستان از یک کرم ضد آفتاب بسیار باکیفیت و مرغوب استفاده کنند.

از طرف دیگر، زمستان های این شهر کاملا معتدل است. به صورت معمول نیز، ژانویه سردترین ماه این شهر به حساب می آید. با این حال خیلی کم و به ندرت پیش می آید که دمای هوا در فصل زمستان زیر 14 درجه یا نهایت (-10 درجه سانتیگراد) برسد. تا جایی که می توان گفت زمستان های این شهر مرطوب است و برفی که در شهر می بارد، مدت زمان زیادی روی زمین نمی ماند. 

برنو

فرهنگ و اوقات فراغت در شهر برنو

برنو یکی از مراکز فرهنگی اروپای مرکزی به حساب می آید. فرهنگ آن نیز ترکیبی متمایز از فرهنگ سنتی و مدرن چک و موراویا (نام منطقه ای است که شهر در آن قرار دارد) است.

این شهر علاوه بر تئاترها، گالری های هنری و موزه های متعدد -که در تمام طول سال باز هستند- هر ساله میزبان جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی بسیاری زیادی است. علاوه بر این شهر برنو بناها و مکان های تاریخی متعددی نیز دارد که سالانه گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می کند. از معروف ترین بناها و مکان های فرهنگی این شهر، ویلا توگندهات (Vila Tugendhat) است که یکی از بهترین نمونه های سبک معماری کارکردگرایی در اروپا به حساب می آید. همچنین به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو اعلام شده است.

مناطق سرسبز و فضاهای باز زیادی نیز در خارج از شهر نظیر دره ماریان در لیزون وجود دارد که ساکنان برنو می توانند با گشت و گذار در آن ها، اوقات فراغت خود را بگذرانند.

مراقبت های بهداشتی در شهر برنو

مهاجرانی که در برنو زندگی می کنند، به سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی رایگان دسترسی خواهند داشت. به شرط اینکه دارای مجوز اقامت طولانی مدت باشند و سهم بیمه درمانی خود را پرداخت کنند. به صورت معمول، مهاجرانی که با ویزای کوتاه یا بلند مدت در برنو ساکن شده اند، به خدمات درمانی رایگان دسترسی ندارند.

بنابراین باید از بیمه درمانی جامع استفاده کنند. با این حال، شهروندان اتحادیه اروپا در صورت داشتن کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) به برخی از درمان های رایگان دسترسی خواهند داشت.

سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی در جمهوری چک از استاندارد خوبی برخوردار است. بسیاری از پزشکان نیز تا حدودی انگلیسی صحبت می کنند. در واقع، مهاجرانی که در شهر برنو ساکن شده اند، می توانند پزشک عمومی خود را انتخاب کنند. داروخانه های 24 ساعته زیادی نیز در شهر وجود دارد که می توانند در مواقع نیاز به آن ها مراجعه کنند. با این حال، اگر مایل به گرفتن بیمه پزشکی خصوصی هستند، تعدادی از امکانات بهداشتی خصوصی عالی در شهر نیز وجود دارد.

آموزش در شهر برنو

مهاجرانی که در برنو زندگی می کنند، می توانند فرزندان خود را به صورت رایگان به مدارس دولتی بفرستند. با این حال، در حالی که سیستم مدارس دولتی در بین بهترین ها در اروپا رتبه بندی می شود، این واقعیت که دروس به زبان چک تدریس می شود؛ به این معنی است که بسیاری از مهاجرانی که در برنو زندگی می کنند، باید فرزندان خود را به مدارس بین المللی انگلیسی زبان بفرستند.

شهر برنو مدارس بین المللی زیادی دارد که در آن ها تمامی دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند. مهاجرانی که در برنو زندگی می کنند نیز می توانند فرزندان خود را به این مدارس بفرستند. البته تحصیل در این مدارس، بر خلاف مدارس دولتی چک، رایگان نیست و شهریه دارد.

علاوه بر این شهر برنو دانشگاه های بین المللی متعددی دارد که از معروف ترین آن ها باید به دانشگاه ماساریک اشاره کرد. در صورتی که قصد تحصیل در این دانشگاه، یا سایر دانشگاه های جمهوری چک را دارید، می توانید اطلاعات لازم جهت اخذ پذیرش از آن ها و تحصیل در جمهوری چک را از مشاوران مجموعه آسپیان دریافت کنید.

هزینه زندگی در شهر برنو

 به صورت معمول هزینه های زندگی در برنو، در مقایسه با شهر پراگ و سایر شهرهای اروپایی مقرون به صرفه تر و ارزان تر است. این هزینه ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • رستوران ها

رستوران ارزان در برنو یک وعده غذایی را با قیمت 7.15 دلار برای یک نفر ارائه می دهد.

اگر با شریک زندگی، والدین یا دوست خود به یک رستوران قیمت مناسب بروید، غذای سه وعده برای دو نفر را می توان با قیمت 33.63 دلار خریداری کرد. مک دونالد یا غذای ترکیبی مشابه نیز بسیار ارزان تر به فروش می رسند.

غذا در یک رستوران ارزان

7.15 دلار     
سه وعده غذا در یک رستوران قیمت مناسب برای 2 نفر

33.63 دلار 

مک دونالد (یا غذای ترکیبی معادل)         

6.73 دلار    
آب-ج خانگی (1 پیمانه آبجو)         

1.85 دلار     

آب-ج وارداتی (بطری کوچک 12 اونس

2.10 دلار      
کاپوچینو (معمولی) 

2.28 دلار     

کوکاکولا/پپسی (بطری کوچک 12 اونس)

1.51 دلار      
آب (12 اونس بطری کوچک)        

1.22 دلار      

شهر برنو کشور چک

 • بازارها

در بازارهای شهر برنو بیشتر سبزیجات و لوازم خانگی به فروش می رسد. در حال حاضر نیز، مردم محلی ترجیح می دهند برای خرید به سوپرمارکت های بزرگ خارج از شهر بروند. در آنجا می توانند غذا، لباس، کفش، سخت افزار و … و هر چیزی که نیاز دارند، بخرند.

با این حال، اگر ارقام متوسط را در نظر بگیریم، قیمت ها در بازارها تفاوت چندانی ندارند. به صورتی که شما می توانید با یک یا دو دلار، یک پوند سیب، پرتقال، موز، برنج سفید و یک قرص نان سفید تازه بخرید.

شیر (معمولی)، (1 گالن)   

3.01 دلار      

قرص نان سفید تازه (1 پوند)      

0.95 دلار     

برنج (سفید)، (1 پوند)      

0.76 دلار     

تخم مرغ (معمولی) (12)   

1.78 دلار     
پنیر محلی (1 پوند)

3.86 دلار    

فیله مرغ (1 پوند)  

2.73 دلار    
گوشت گاو گرد (1 پوند) (یا معادل گوشت قرمز ساق پا)        

4.61 دلار      

سیب (1 پوند)        

0.69 دلار     
موز (1 پوند) 

0.57 دلار     

پرتقال (1 پوند)      

0.74 دلار     
گوجه فرنگی (1 پوند)        

1.20 دلار      

سیب زمینی (1 پوند)        

0.34 دلار     
پیاز (1 پوند) 

0.37 دلار     

کاهو (1 سر) 

1.10 دلار       
آب (بطری 1.5 لیتری)       

0.53 دلار     

بطری شراب (میان رده)    

5.04 دلار     
آبجو خانگی (بطری 0.5 لیتری)    

0.78 دلار     

آبجو وارداتی (بطری کوچک 12 اونس)

1.42 دلار      
سیگار 20 بسته (مارلبورو)

5.25 دلار     

 

 • حمل و نقل

آیا به خرید یک ماشین جدید در شهر برنو جمهوری چک فکر می کنید؟ قیمت ها ارزان تر از اکثر کشورهای اروپایی است. به عنوان مثال، یک خودروی جدید مانند فولکس واگن گلف (1.4، 90 کیلووات) 23,121.68 $ دلار قیمت دارد. قیمت تویوتا کامفورت یا یک وسیله نقلیه جدید مشابه نیز           23,304.55 دلار است.

با این حال وسایل حمل و نقل عمومی این شهر نیز گزینه مناسبی برای جابه جایی هستند. هزینه رفت و آمد با آن ها نیز به شرح زیر است:

بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)

1.05 دلار      
کارت ماهانه (قیمت معمولی)     

23.12 دلار   

شروع تاکسی (تعرفه عادی)        

2.41 دلار      
تاکسی 1 مایلی (تعرفه عادی)      

2.03 دلار     

تاکسی 1 ساعت انتظار (تعرفه عادی)

10.09 دلار    
بنزین (1 گالن)       

7.29 دلار     

 

 • خدمات آب و برق (ماهانه)

در شهر برنو ،هزینه آب و برق و … ماهانه برای آپارتمان 915 فوت مربعی 211.24 دلار است. یک دقیقه تعرفه پیش پرداخت تلفن همراه نیز، بدون هیچ طرح یا تخفیف 0.15 دلار هزینه دارد.

علاوه بر این، 60+ مگابیت بر ثانیه از اینترنت داده نامحدود دریافتی از طریق کابل یا ADSL را می توان با قیمت 21.51 دلار   به دست آورد.

 • ورزش و اوقات فراغت

به صورت معمول، یک صندلی در سینما زمانی که فیلم بین المللی در حال پخش است 8.41 دلار قیمت دارد. هزینه ماهانه یک فرد بزرگسال برای رفتن به باشگاه بدنسازی نیز 41.69 دلار است.

ساعات آخر هفته در زمین تنیس برای کسانی که عاشق این نوع ورزش هستند نیز 12.45 دلار قیمت دارد.

 • لباس و کفش

یک جفت کفش کتانی نایک یا معادل آن در شهر برنو با قیمت 83.48 دلار قابل خرید است. علاوه بر این در صورتی که شما یک زن عاشق استایل های ساده و راحت هستید، می توانید یک لباس تابستانی را در فروشگاه های زنجیره ای مانند Zara, H&M و … با قیمت 37.70 دلار برای خود تهیه کنید.

شلوار جین Levis 501 یا مشابه آن نیز 83.48 دلار برای هر جفت است.

همچنین در صورتی که یک مرد هستید که سبک تجاری را دوست دارید، می توانید یک جفت کفش چرم خوب با قیمت 106.30 دلار برای خود بخرید.

 • اجاره ماهانه

برای اجاره آپارتمان در شهر برنو ،باید حداقل نیمی از میانگین حقوق ماهانه خود را کنار بگذارید. زیرا آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر کمی بیشتر از حداقل دستمزد در سراسر کشور هزینه دارد.

قیمت خرید آپارتمان

قیمت هر فوت مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر        

469.83 دلار
قیمت هر فوت مربع برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز    

376.03 دلار

اجاره ماهانه آپارتمان

آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر   

664.75 دلار
آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز   

541.26 دلار  

آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر  

1,115.66 دلار
آپارتمان (3 خوابه) خارج از مرکز  

856.96 دلار

 

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما را با شرایط زندگی در دومین شهر بزرگ جمهوری چک آشنا کنیم. در صورتی که قصد زندگی و تحصیل در جمهوری چک را دارید؛ می توانید راهنمایی های لازم را از مشاوران مجموعه آسپیان دریافت کنید. مجموعه آسپیان تنها نماینده رسمی دانشگاه های چک در ایران است و می تواند زمینه تحصیل شما در جمهوری چک را به راحت ترین شیوه ممکن، فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *