شهر پلزن

همه چیز درباره شهر پلزن (پیلزن) در جمهوری چک

پلزن (پیلزن) یک شهر دانشگاهی در جمهوری چک و در همسایگی غرب پراگ است. در پلزن، هر چیزی را که به دنبال آن هستید، از جمله تاریخ، رستوران ها، هنر، فرهنگ، شب زنده داری و طبیعت پیدا خواهید کرد. نقطه عطف تاریخی این شهر، کلیسای سنت بارتولومئو با برجی به ارتفاع بیش از 100 متر است. یکی از دانشکده های پزشکی دانشگاه چارلز در این شهر قرار دارد. همچنین دانشگاه غرب بوهمیا با دانشکده های متعدد در پلزن واقع شده است.

به خاطر داشته باشید که این شهر، از هر نظر بسیار آرامتر از پایتخت جمهوری چک، پراگ است. به همین دلیل شما می توانید راحت تر با مردم محلی ملاقات کنید. با این حال، شما همچنین می توانید از همه چیزهایی که پایتخت جمهوری چک ارائه می دهد، لذت ببرید. چرا که این شهر تقریباً یک ساعت با پراگ فاصله دارد. از طرفی، شهر پلزن، به کشور آلمان نیز بسیار نزدیک است.

در این مقاله از مجموعه آسپیان، به بررسی شهر پلزن و ویژگی های آن می پردازیم.

تاریخچه شهر پلزن

پلزن، مهم ترین شهر بوهمیای غربی در جمهوری چک است. شهر پلزن در سال 1295 توسط پادشاه بوهمیا Wenceslaus II تأسیس شد. پلزن تا سال 1918 بخشی از سلطنت اتریش-مجارستان بود. در سال 1939 توسط نیروهای آلمانی تصرف شد و در طول جنگ جهانی دوم به یکی از تولیدکنندگان اصلی سلاح های آلمانی تبدیل شد. در سال 1945 این شهر توسط ارتش ایالات متحده آزاد شد و به چکسلواکی بازگشت. متأسفانه اندکی پس از پایان جنگ، کشور چک در فوریه 1948 توسط رژیم کمونیستی اشغال شد و زمان آزار و اذیت، زندان و ملی شدن مالکیت خصوصی آغاز شد.

پلزن در زمان کمونیسم (1948-1989) شهری خاکستری و غمگین بود که در آن، اکثراً ماشین‌آلات سنگین کار می‌کردند. پس از انقلاب مخملی و سقوط کمونیسم در سال 1989، بسیاری از خانه‌ ها به صاحبان اصلی خود بازگردانده شدند. اکنون، شهرداری پیلزن مراقب بناهای تاریخی، مناظر، پارک ‌ها و خیابان‌ های پلزن است و این شهر هر روز، بازدیدکنندگان بیشتر از قبل دارد. ویژگی صنعتی شهر تا به امروز حفظ شده است.

شهر-پیلزن

حقایقی درباره شهر پلزن

 • پلزن چهارمین شهر پرجمعیت جمهوری چک با حدود 175000 نفر جمعیت است.
 • شهر پیلزن در سال 2015 به همراه مونس در بلژیک، پایتخت فرهنگی اروپا بود.
 • این شهر، اولین بار در سال 976 به عنوان یک قلعه به عنوان صحنه نبرد بین دوک Boleslaus II پارسای بوهمیا و امپراتور Otto II استفاده شد.
 • پلزن در سال 1295 زمانی که پادشاه Wenceslaus II منشور مدنی خود را به عنوان “شهر سلطنتی” به پلزن اعطا کرد و یک مکان جدید برای شهر ایجاد کرد، تبدیل به یک شهر شد.
 • شرکت اشکودا که در سال 1859 در شهر پلزن تأسیس شد، یکی از عناصر مهم مهندسی اتریش-مجارستان، چکسلواکی و چک و یکی از بزرگترین کارخانه های اسلحه سازی اروپا بوده است.
 • پلزن شهری دوستانه با تاریخ غنی و نرخ جرم پایین است.

دانشگاه های مهم شهر پلزن

پلزن چهارمین شهر بزرگ جمهوری چک است و به عنوان یک شهر دانشگاهی شهرت دارد. حضور دانشجویان خارجی، پلزن را به شهری بین‌ المللی تبدیل کرده است که در آن تقریباً هر چیز مرتبط با آموزش با کیفیت را می ‌توانید پیدا کنید. در زیر، لیست مؤسساتی را مشاهده می نمایید که هر ساله بیشترین تعداد دانشجویان را در این شهر پذیرش می کنند:

دانشگاه چارلز

یکی از دانشکده های پزشکی دانشگاه چارلز در شهر پلزن، در منطقه مرکزی و جنب بخش تاریخی شهر واقع شده است. دانشکده پزشکی در چک و در پلزن به یک دانشگاه مدرن و یکی از مقرون به صرفه ترین دانشگاه ها برای دانشجویان خارجی که در رشته پزشکی به زبان انگلیسی تحصیل می کنند، تبدیل شده است.

این دانشکده دارای پردیس آموزشی کاملاً جدید با محیط آموزشی فوق العاده، معلمان مجرب با رویکرد شخصی و نوآوری مستمر در برنامه درسی مطابق با آخرین روندهای پزشکی است.

دانشگاه بوهمیای غربی

این مؤسسه که نام آن به زبان چک Západočeská univerzita v Plzni (ZČU)  است، در شهر پلزن قرار دارد. این دانشگاه دارای چندین پردیس و ساختمان پراکنده در سطح شهر است. بنابراین باید تشخیص دهید که برای انتخاب محل اقامت مناسب به کدام یک از آنها می روید. برای مثال، دانشکده ‌های حقوق، روان‌ شناسی و فلسفه در مرکز شهر و دانشکده‌ های الکترونیک، اقتصاد و علوم کاربردی در محوطه دانشگاه در جنوب شهر قرار دارند.

Metropolitní Univerzita Praha

این دانشگاه خصوصی دارای ساختمانی در شهر Pilsen است که در محله Východní Předměstí واقع شده است.

تفریحات مختلف شهر پلزن

 1. سفر به دنیای زیر زمین

در سطح شهر، پلزن در طول قرن ها تغییرات زیادی کرده است. اما چیزهای زیر زمینی از زمان قرون وسطی دست نخورده باقی مانده اند. بنابراین در یک بازدید چند ساعته، که شما را از میان پیچ و خم تونل‌ها و زیرزمین‌ها می ‌گذراند، شانس ورود به دنیای زیرین را از دست ندهید. در این گشت و گذار زیر زمینی، عجایب زیادی را مشاهده می کنید. مثلا حدود 20 چاه و گودال زیر زمینی را خواهید دید و یا خواهید فهمید که چگونه تونل های زیر زمینی بخش مهمی از دفاع شهر در زمان محاصره بوده اند.

 1. کلیسای سنت بارتولومئوس

اولین سنگ این بنای عالی در سال 1342 میلادی گذاشته شد. این کلیسا برخلاف بسیاری از کلیساهای هم نوع خود در اروپا، در حال حاضر مانند همان زمان گذشته خود باقی مانده است. همین امر، آن را به یکی از اجزای فرهنگ ملی کشور تبدیل می کند. یکی از ویژگی ‌های جالب سنت بارتولومئوس این است که چگونه شکل چادری سقف کلیسای جامع اجازه می ‌داده تا ساختمان حتی قبل از تکمیل دیوارهای آن برای خدمات استفاده شود. زمانی که این برج به پایان رسید، یک رکورد شکنی در ارتفاع بود و هنوز هم دارای بلندترین برج کلیسا در کشور جمهوری چک است.

 1. ساختمان شهرداری شهر پلزن

از قرن پانزدهم، این ساختمان که به خاطر نمای باشکوه رنسانس خود محبوبیت داشت، همان هدف شهرداری را داشته است. این بنا در سال 1407 به عنوان تالار شهر خریداری شد، زیرا بزرگترین ساختمان در پلزن بود. پس از آتش سوزی، جووانی دی استاتیا، استاد معماری ایتالیایی، به خدمت سربازی فرستاده شد تا به ساختمان تزئیناتی بدهد. بالای طبقه اول، نما دارای نقاشی دیواری است. نوعی نقاشی دیواری که نشان شهر و شخصیت های مشهور تاریخی را به تصویر می کشد. ورود به تالار شهر رایگان است و نیازی به شرکت در تور راهنما نیست.

 1. تئاتر بزرگ

پلزن دارای دومین سنت طولانی تئاتر در کشور جمهوری چک، پس از شهر پراگ است. قدمت برخی اجراها در این شهر به اواخر قرن 18 می رسد. سالن تئاتر چشمگیر این شهر به سبک نئو رنسانس و با ویژگی های هنر نو، در سال 1902 ساخته شد. چندین گروه محلی متشکل از بازیگران، رقصندگان، خوانندگان اپرا و نوازندگان وجود دارند که به طور مرتب در اینجا اجرا می کنند. ساختمان چشمگیر رنسانس، با یک تئاتر کلاسیک، تجربه های شما را جادویی‌تر خواهد کرد. استعداد اجراکنندگان به زودی شما را متقاعد می نماید که جایگاه پلزن به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا به درستی کسب شده است.

 1. موزه غرب بوهمیا

این موزه به عنوان یکی از بزرگ ‌ترین موزه‌های جمهوری چک شناخته می شود و دو میلیون اثر در مجموعه خود دارد. مورخان نظامی فقط برای دیدن اسلحه ‌خانه شهر پلزن، که دارای انبوهی از سلاح‌ های مربوط به سه قرن است، به اینجا می‌ آیند. چیزی که واقعاً این مجموعه را متمایز می کند، مجموعه عظیمی از سلاح های گرم است و شامل ابتدایی ترین تسلیحاتی است که در دیوارهای قلعه طراحی شده بودند. همچنین شامل تفنگ های اصیل از جنگ 30 ساله است. اگر از علاقه مندان به طراحی هستید، کتابخانه زیبای هنر نو موزه را از دست ندهید، که چاپ اولین نسخه های برخی از کتابها را در خود جای داده است.

 1. ستون طاعون

ستون‌های ماریان در اوایل عصر مدرن در سراسر اروپای مرکزی به‌ منظور پایان یافتن شیوع طاعون، جشن گرفتن یک شانس خوش شانس یا حتی تلاش برای جلوگیری از شیوع محلی در طول یک بیماری همه‌گیر ظاهر شدند. این ستون، در میدان جمهوری درست در کنار تالار شهر قرار دارد و مربوط به سال 1681 است. زمانی که امپراتور مقدس روم، رودلف دوم، در حالی که بیماری در سراسر اروپای مرکزی در حال گسترش بود، به پلزن گریخت. این بنا توسط معمار محلی کریستین ویدمن طراحی شده است.

 1. مرکز علمی Techmania

گردش در این مرکز علمی، یک تجربه سرگرم کننده را برای کل افراد بازدید کننده فراهم می کند. این نمایشگاه دارای چندین نمایشگاه تعاملی است که علم را به روشی ساده و به یاد ماندنی با آزمایش های عملی توضیح می دهد. اگر به فضا و نجوم علاقه دارید، می توانید ستاره ‌های سیاره‌ نمای سه بعدی را تماشا کنید. همچنین نمایش‌ های «علم روی یک کُره» وجود دارد که پیش‌بینی‌های تماشایی روی کره‌ای با ارتفاع دو متر است که دگرگونی‌های زمین را در طول زمان نشان می‌دهد. اسرار علمی و طبیعی زیادی در مرکز علمی برای شما فاش خواهد شد.

چگونه به شهر پلزن برویم؟

رسیدن به پلزن بسیار آسان است. از شهر پراگ، قطارهای مکرر (تقریبا هر 30 دقیقه) برای سفر به پلزن وجود دارد. سفر از پراگ به پلزن با قطار، حدود 1 ساعت و 15 دقیقه طول می کشد.

همچنین چند اتوبوس آژانس دانشجویی وجود دارد که پراگ را به پلزن متصل می کند و سفر با آنها، 1 ساعت طول می کشد. با این حال، اتوبوس ها از حومه Zličín پراگ، دور از مرکز حرکت می کنند، بنابراین به نظر می رسد قطار گزینه بسیار راحت تری باشد.

درباره شهر پیلزن

فضای شهر پلزن

اگرچه این شهر کوچک است، اما فضای جوان و بسیار سرزنده ای دارد. مکان های بسیار متنوعی در شهر وجود دارد که می توانید در طول روز از آنها دیدن کنید و لذت ببرید. زندگی شبانه نیز بسیار پویا است، با مکان های بسیاری که می توانید به آنها بروید.  

در پلزن، می‌توانید فرهنگ محلی را از درون بشناسید و از این فرصت برای کشف همه پیشنهادات فرهنگی آن، از جمله مکان‌های تاریخی، تئاترها، موزه‌ ها و… استفاده کنید. جمهوری چک در مرکز قاره ارپا واقع شده ، بنابراین شما می توانید به راحتی به کشورهای مختلف سفر کنید. شما همچنین این فرصت را خواهید داشت که زبان انگلیسی خود را بهبود ببخشید. زیرا مردم پلزن عموماً برای برقراری ارتباط از زبان انگلیسی استفاده کرده و نسبت به آن تسلط نسبی دارند.

هزینه های متداول و روزانه در شهر پلزن

وعده ناهار در یک رستوران متوسط/ 4.5 یورو

یک لیوان کاپوچینو/1.7 یورو

یک وعده ناهار در غذاخوری دانشگاه/ 3 یورو

هزینه ماهانه خوابگاه/ 120 یورو

کارت دانشجویی ماهانه برای حمل و نقل عمومی/ 10 یورو

قرارداد ماهانه تلفن همراه دانشجویی نامحدود/ 15 یورو

کتاب جدید در یک کتابفروشی/ 10-20 یورو

بلیت سینمای دانشجویی/ 6 یورو

بلیط دانشجویی تئاتر/ از 15 یورو به بالا

بلیط دانشجویی باغ وحش محلی/ 3 یورو

هزینه زندگی در شهر پلزن برای دانشجویان

زندگی در جمهوری چک معمولا بسیار ارزان است. بدون در نظر گرفتن هزینه اقامت، هزینه های مربوط به غذا و اوقات فراغت، تخمین بزنید که بودجه شما حدود 400 یورو در ماه خواهد بود. باید در نظر داشته باشید که بخش زیادی از بودجه ماهانه مربوط به هزینه اجاره است، بنابراین انتخاب شما بسیار مهم خواهد بود و بر هزینه زندگی شما تأثیر می گذارد. قیمت اجاره آپارتمان ها در پلزن از 700 یورو به بالا برای یک با دو اتاق خواب متغیر است و بسته به موقعیت و ویژگی ها، می تواند تا 3200 یورو افزایش یابد.

برای یافتن اقامتگاه ایده آل در پلزن، می توانید با کارشناسان مجموعه آسپیان مشورت نمایید. مجموعه آسپیان نماینده رسمی بهترین دانشگاه های جمهوری چک در ایران است. این مجموعه، علاقه مندان به تحصیل در چک را از صفر تا صد، راهنمایی و همراهی می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *